Évek óta húzódik a balatonudvari csónakkikötő tervezése. A megépíteni kívánt létesítmény kálváriáját a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) foglalta össze.
A BHNp Zrt. tájékoztatása szerint 2020. augusztus 19.-én vagyonkezelési szerződést kötöttek Balatonudvari önkormányzatával a tulajdonában álló csónakkikötőre és a hozzá tartozó úgynevezett keletetőházi ingatlanra.
A vagyonkezelési szerződés megkötésének célja az volt, hogy a megkezdett magánosítási folyamatot, ami a csónakkikötő elbirtoklását, annak megszüntetését és ott egy vitorláskikötő létesítését célozta, megakadályozza.
2021. március 23.-án BHNp Zrt. vállalkozási szerződést írt alá Baksay Zoltán tervezővel az előzetes egyeztetések lefolytatására. 2021. szeptember 15.-én aláírták a tervezési szerződést.
2021 októberben nyújtották be azt a tervet, amely 107 darab csónakhely kialakítását tartalmazta. 2022. július 7-én Budapest Fővárosi Kormányhivatal Hajózási Hatósága kiadott egy határozatot, amely az engedélyezési eljárást teljes eljárásra térítette.
2022. augusztus 22-én ugyanez a hatóság – az időközben megváltozott hatályos nádtörvény alapján – elutasította a tervet, mert a Veszprém Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya azt környezetvédelmi, táj- és természetvédelmi szempontból nem engedélyezhetőnek minősítette.
Ekkor újabb, a fenti információk figyelembevételével készített terv elkészítése mellett döntött a BHNp Zrt. 2022 szeptemberében felülvizsgáltatták az előző évben készített Natura hatásbecslési dokumentációt (Varsás BT.), majd a hatósággal való újabb egyeztetések után 2023. január 9-én benyújtották a csónakkikötő módosított engedélyezési tervét immár a hatóságok által megszabott területhez igazítva (79 darab csónakhely).
2023. február 23-án a Budapest Fővárosi Kormányhivatal Hajózási Hatósága megküldte a BHNp Zrt.-nek az engedélyező határozatot, „csak csónakok fogadására alkalmas kikötő létesítésére”. Ez a határozat másnap, február 24-én jogerőre emelkedett.
2023 májusában feljelentés érkezett a hajózási hatósághoz azzal, hogy a balatonudvari kikötő (immár negyven éve) engedély nélkül üzemel. A hatóság május 11-én ellenőrzési eljárást folytatott le, szemlézte a kikötőt, de akkor már engedélyes tervekkel rendelkezett.
Október 2-án hatósági bejárás történt a nád állapotának szemrevételezése és a keltetőházi csatorna megtekintése céljából. A bejáráson szóban elhangzott, hogy a csónakok parton (keltetőház melletti) tárolása érdekében a keltetőházi csatorna nádasállományát nem érintő részén a fásszárú növényzet behajló ágai kézi eszközökkel eltávolíthatók. Kotrógép, kotrás nem lehetséges. A náddal körbevett részen a csatorna medrében a csónakok áttolhatók, a nádat károsítani tilos.
A Balatonudvari csónakkikötő-beruházás érvényes engedéllyel rendelkezik 79 darab csónakhely kialakítására. A kivitelezéshez szükséges forrás rendelkezésére áll a BHNp Zrt.-nek.
A beruházás közbeszerzési eljáráshoz kötött, legalább öt potenciális kivitelezőt kell ajánlattétel érdekében megszólítani. Kivitelező vállalkozókkal történt több alkalommal területbejárás augusztusban és szeptemberben. A BHNp Zrt. indikatív árajánlattal rendelkezik, nagyságrendje 95 millió forint+Áfa.
A közbeszerzési eljárás előkészítése van folyamatban. A közbeszerzés kiírása október hónapban megtörténik. Jelenleg itt tart balatonudvari csónakkikötőjének „kálváriája”.
„Sajnálatos, hogy egy horgászegyesületi tag saját magánérdekeit szem előtt tartva igyekezett ennek a horgászközösségnek több évtized alatt kialakított kikötőhelyét elprivatizálni, őket kisemmizni. Vagyonkezelésünk ezt megelőzendő céllal köttetett, az ide beinvesztálandó forrásunk az önkormányzat tulajdonát fogja gyarapítani, az új, megépülő kikötő fenntartását és megőrzését pedig ez a horgászközösség örömmel vállalja” – zárta tájékoztatóját a BHNp Zrt.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: BHNp Zrt.)