2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

16 darab kormoránt ejtettek el a Tisza-tavon a múlt héten

16 darab kormoránt ejtettek el a Tisza-tavon a múlt héten

Ahogy beköszöntött a tél, megemelkedett a kárókatonák száma a Tisza-tavon, így kezdetét vette az idei állományszabályozás. A Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. hivatalos weboldala, a sporthorgasz.eu szerint a körülmények nem ideálisak, mivel a hőmérsékletcsökkenés még nem elegendő ahhoz, hogy a tározótér vízterületei befagyjanak.

Ez pedig azt jelenti, hogy a kárókatonák ott halászhatnak, ahol kedvük tartja.

„Ezzel viszont számunkra is nehezebbé vált a feladat, mert az áradás miatt a Tisza-tó vízszintje a nyári szint körül vagy afölött mozog, így a madarak hatalmas területen szétszóródva keresgélhetnek” – olvasható a beszámolóban.

A gyérítést ezúttal is a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. munkatársai végzik, de az adott területen illetékes vadásztársaságok közreműködésével. Az írásból az is kiderül, hogy az elmúlt héten 16 kárókatonát ejtettek el a Tisza-tavon.

A kormoránként is ismert madár elsődleges tápláléka a hal. Éles csőrével rengeteg sérülést okoz azoknak a halaknak is, amelyeket nem sikerül elkapnia, így hatalmas károkat okoz a halgazdálkodás számára.

„A tavakat is szereti, főleg a nagyobb kiterjedésűekre mer leszállni. Ha embert lát százméteres körzetben, akkor nem száll le, vagy elmenekül. Egyébként képes arra, hogy megkülönböztesse a horgászt a vadásztól. Ha egy vadász ül a csónakban, és meglátja nála a puskát, már repül is tovább” – ismertette márciusban a gyérítés nehézségeit Fesztóry Sándor, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) alelnöke, a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közhasznú Szövetségének ügyvezető igazgatója.

Hazánkban a jelenlegi adatok szerint 2500-3000 fészkelő pár van. Ez nem nagy mennyiség, inkább azzal a 35-40 ezer madárral van gond, amelyek északról hozzánk költöznek. A tél közeledtével északon befagynak a természetes vizek, és egyre délebbre költöznek. Nálunk - magyarázta Fesztóry Sándor - szeretnek megállni a madarak, mert halban gazdagok a természetes vizeink. Akkor van nálunk nagy gond, amikor a tavak befagynak, és a folyókat szállják meg.

De mint láthatjuk, az is probléma, ha nem fagynak be a tavak, mivel a Tisza-tavon kialakult magas vízszint nagyobb életteret jelent a halak, és így a kárókatonák számára is, amelyek ráadásul télen több táplálékot fogyasztanak.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: sporthorgasz.eu)