A minap adtunk hírt arról, hogy korábban sosem észlelt halat fogott a Rábából egy hétéves pecás. A pataki szajbling (Salvelinus fontinalis) után most egy szintén meglepő zsákmányról számolt be egy horgász.
Zs. Cs. unokája egy 30 centiméter hosszú halat akasztott idén március 10-én 17 óra 53 perckor a Rábán, Győr közelében.
Amikor a pecások tippelésre adták a fejüket, nem voltak távol az igazságtól.
„Telefonon körbekérdeztük az ismerős horgászokat a hal faját illetően, de csak hümmögés volt a válasz. Fotózás után természetesen visszahelyeztük a folyóba. Mi szajblingra vagy galócára tippeltünk, de nem sikerült dűlőre jutnunk. A határozásban szeretném kérni a segítségüket!” – írta a Magyar Haltani Társaság Mit fogtam? rovatának címzett levelében a halat partra terelő pecás nagyapja.
Aki a szajblingot mondta, járatos lehet a halak világában, de ennél valamennyivel még bonyolultabb a helyzet.
„A mell-, a has- és az anális úszó első sugarai fehér színűek, valamint a hal oldalán világos foltok is megfigyelhetők, ami alapján a hal egy szajbling” – erősítette meg a levélíró feltételezését az MHTT.
Szajblingnak szajbling volt tehát a préda, de ezzel a halas „kérdezz, felelek!”-sztorinak még koránt sem volt vége.
„A hátúszóról hiányozó világos pöttyök, a fakó színezet, valamint az alacsony testmagasság alapján azonban a hal nem tisztán pataki szajbling, hanem a tavi szajblingnak és a pataki szajblingnak a hibridje (Salvelinus alpinus x Salvelinus fontinalis)” – folytatták gyorselemzésüket a szakértők, rátérve végül arra, hogy honnan kerülhetett a Rábába a ritkaság.
„Ausztria szomszédos területein többnyire e két idegenhonos fajnak a gyorsabb növekedésű hibridjét, az elzászi szajblingot nevelik” – írta az MHTT.
A pecások pedig úgy folytathatják a horgászataikat, hogy legközelebb talán még egy ilyen hibridfajt is képesek lesznek felismerni a mostani leírás alapján.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT/Pecaverzum)