2024. április 26. péntek | Ervin
Aktuális

Az idei évtől március 20. nemcsak a halak, hanem a halőrök napja is

Az idei évtől március 20. nemcsak a halak, hanem a halőrök napja is

A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) javaslatára a szektor ágazatainak képviselői úgy döntöttek, hogy 2022-től március 20-án a halak mellett a halőröket is ünnepeljük – derül ki a Mohosz közleményéből.

A Mohosz Elnökségének március 20-ai sajtóközleményét tartalmi változtatás nélkül közöljük. Íme:

A Magyar Haltani Társaság (MHTT), az Agrárminisztérium szakfőosztálya, a Mohosz, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal), valamint az Akvaristák Magyarországi Egyesülete 2017-ben közös döntést hozott arról, hogy minden év március 20. napja legyen a Halak Napja. Idén már hatodik alkalommal ünnepelhetünk, és ez évtől e jeles nap egyben a Halőrök Napja is.

A közösen kitűzött cél továbbra is a halak és különösen a magyar természetes vizekben élő, nemzeti kincsként is elismert őshonos halfajok további népszerűsítése, mert az alapítók megítélése szerint még ma sem kapják meg a társadalomtól azt a figyelmet, amelyet jelentőségüknél fogva megérdemelnének. 

Bár jelenlétük általában nem látványos, ugyanakkor a hazai vizek állapotának komoly fokmérője az is, hogy ott milyen a halállomány összetétele, állapota. Mivel víz nélkül nincs hal és élet sem, így a halak napja a két nap múlva következő víz világnapjával is összeforr. 

A naptári pozicionálás továbbá a vízi élet megújulását szimbolizálta, mivel ebben az időszakban kezdődik meg szeretett halainknál a fő ívási szezon.

Az eredeti szándék szerint e napon, illetve annak tágabb naptári környezetében valamennyi halakkal kapcsolatban álló vagy azokkal akár csak érintőlegesen is foglalkozó szervezet, köztük a 700.000 főt meghaladó nagy horgászközösség a saját profiljának legjobban megfelelő módon felhívja a figyelmet a halakra, azok megbecsülésére és a halakkal, az élőhelyekkel, a halvédelemmel kapcsolatos általános és aktuális témák, feladatok jelentőségére. 

Ilyen szakmai felületek a ma már egyértelműen horgászati célú halgazdálkodás; a sporthorgászat mint rekreációs tevékenység; a világelső nemzeti horgászsport; az aktív és ökoturizmus elemeit ötvöző horgászturizmus; a horgászcikk- és etetőanyag-gyártás és kereskedelem; az évszázados hagyományokkal rendelkező haltermelés; az akvakultúra; az akvarista tevékenység; a halas oktatás, képzés és kutatás-fejlesztés; a hal mint egészséges étel fogyasztását is népszerűsítő halas gasztronómia – s minden olyan egyéb hasznos tevékenység, ahol a halakkal kapcsolatban állnak.  

A Mohosz javaslatára a szektor ágazatainak képviselői úgy döntöttek, hogy 2022-től e napon a halőröket is ünnepeljük. Ők azok – közel kétezren –, akik a több mint kétezer nyilvántartott vízterületen hivatásos állományban vagy társadalmi megbízatást ellátva, időt és energiát nem kímélve óvják, védik a halállományt, mellette szépítik a vízparti környezetet, tájékoztatják a horgászokat. 

Magyarország halőrei megérdemlik a megbecsülést, ezért az eszköz- és egyenruha fejlesztések után az „Év Halőre” díj kiadásával és a „Címzetes vezető halőr” címadományozásokkal számukra elindul az életpályaprogram egy új szakasza is.

A két év kényszerű kihagyás után végre megtartható március 22-i központi rendezvény, és a március 24-i halőri flotta bővítés átadási ünnepsége egyaránt alkalmat ad majd arra, hogy beszámoljunk az elmúlt időszak szakmai sikereiről, de nehézségeiről is. Ünnepeljünk együtt, békében, egységben és egészségben!

Újabb könyv jelent meg a Mohosz Horgász Kiskönyvtár sorozatban. Részletek IDE KATTINTVA!

Hullámtérben épült ivadékbölcsőt adtak át. Nézd meg a fotókat IDE KLIKKELVE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége)