Megoszlanak a horgászok között a vélemények a Döme Gábor által forgalmazott, kínai gyártmányú spiccbotokról, amelyek arról híresek, hogy olyan erősek, hogy több tízkilós halakat is ki lehet velük fogni. Az egyik hazai horgásztónál már be is tiltották a használatukat. A döntésre Döme Gábor is reagált.
Döme Gábor tavaly év végén Kínában járt, és útja során megállapodást kötött egy kínai céggel, amelynek értelmében webshopjában árulni kezdte azokat a kínai spiccbotokat, amelyekkel óriási halakat lehet kifogni, mert nagyon erősek.
Így néz ki a horgászbot:
A tavalyi első szállítmányt pár nap alatt elkapkodták, de már újra elérhető a bot többféle méretben (5,4 métertől 10 méterig). A legkisebb 99.990 forintba, míg a legnagyobb 199.990 forintba kerül.
Nem mindenhol fogadták örömmel a hazánkban eddig nem forgalmazott bitang erős spicceket, az egyik dunavarsányi horgásztóról, az Aranypikkely Pecatanyáról például már ki is tiltották.
„A Döme-féle spiccbotot használni a tavon szigorúan tilos” – közölték a döntést a Facebookon január 6-án, szombaton.
A hírről szintén beszámoló Magyar Narancs azt írja, hogy az ország egyik leghíresebb horgászcikk-kereskedő cégének alapítója, tulajdonosa, a világbajnok Döme Gábor által kereskedelembe hozott horgászbot sokak fantáziáját megmozgatta, mások pedig elszörnyedtek rajta.
Méghozzá azért, mert a horgász nagyon nagy szakítószilárdságú zsinórt használva olyan iszonyatos erőt tud kifejteni így, amelynek révén a horog a pontyok száját széttépheti.
Ez pedig nem kívánatos olyan horgászvizeken, ahol a legtöbben a kifogott nagy pontyokat – amelyek értéke méretüktől, sőt ismertségüktől függően több százezer forint lehet – matracra fektetik, hogy ne törődjenek, sebkezelővel látják el a sebet, és fényképezés után visszaengedik őket a vízbe.
A lap megjegyezte, hogy arra még nemigen volt példa idehaza, hogy egy bizonyos forgalmazó konkrétan meghatározott botjának használatát tiltják.
Döme Gábor egyik videójában látszik, hogy a horgászbottal – orsó nélkül – húsz kilogrammos sügérféle halat akaszt meg, és fáraszt ki a pecás rövid idő alatt, ez pedig az egyébként vékony bot feltűnően nagy teherbírásának tudható be. Más spiccbotok ilyen hatalmas erőkifejtést nem bírnának, eltörnének.
A tilalmat elrendelő poszt alatt nagyon indulatos vélemények olvashatók. Egy visszafogott hozzászólás azt szögezi le, hogy egy magántavon a tó tulajdonosa elrendelhet ilyen tilalmat, mert az ő halai vannak a vízben, ő a házigazda és a vendéglátó.
Ugyanakkor minden horgászbotot lehet úgy használni, hogy kímélje a halakat, és úgy is, hogy ne, ez a horgász képzettségétől, végszerelékétől és intelligenciájától függ.
„Ezen felszerelésnél a végszerelék kritikus pont. Ezen áll vagy bukik a hal épsége vagy a horgászat sikeressége. Azt az egyet nem szabad elfeledni, hogy ezeket a botokat milyen halak horgászatához használják odakint. (Amur és busa, ritkább esetben a pontyok ázsiai fajtái közül valamelyikre.) A közös bennük az, hogy mindegyik célhalnak borzasztóan kemény, csontos szája van. Közel sem olyan, mint a hazánkban élő pontyoknak. De mint már említettem, hozzáértő kezekben biztos, hogy halbarát módszer is tud lenni. Viszont a tulaj szíve joga olyan szabályt hozni amilyet csak akar. Ne veszekedjünk ilyen dolgokon, majd úgyis látjuk, van-e ennek jövője itthon vagy sem” – írta egy hozzászóló.
A tilalom híre eljutott Döme Gáborhoz is, aki közösségi oldalán reagált.
„A spiccbot a legősibb horgászeszközök egyike, ezt tiltani olyan, mintha azt mondanánk: ne használj horgot! A halakban nem horgászbottal, hanem a helytelen fárasztással (legyen bármilyen horgászbot a horgász kezében) és a halvédelmi eszközök hiányában, a parton (horogszabadítás és fotózás során) lehet a legnagyobb kárt tenni!” – fogalmazott Döme Gábor.
Betiltották az etetődrónok használatát a Tisza-tavon. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Döme Gábor FB-videó képernyőfelvétel)