A kutatók Hajdúszoboszló ősi vízfolyásán végeztek vizsgálatokat, amelyek lesújtó eredményt hoztak. Az Ős-Köselyben szinte csak idegenhonos halakat fogtak, főként kínai razbórát és ezüstkárászt.
Haltani szempontból aggasztó eredményről számolt be a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság közösségi oldalán.
Az Ős-Kösely Hajdúszoboszló igazán ősi vízfolyása, bár a vízrendezések óta inkább csak egy rendkívül hosszú és keskeny, állóvizes holtágnak mondható. Első pillantásra kifejezetten tetszetős képet nyújt, de a bukolikus látvány csalóka – közölték.
Az Ős-Kösely az agrárföldek szorításában senyved. Hiába a csinos nádas-gyékényes szigetek sora, a vízbe került műtrágya hosszú évtizedek alatt megtette hatását.
A komoly mennyiségű és ezek szerint hosszú múltra visszatekintő szervesanyag-terhelés országos probléma, a hazai természetvédelem egyik legkomolyabb kihívása.
A felmérést Orcsik Tibor, Gyömbér Zsolt és Szabó Gyula végezték el. A befogott állatok nagy része idegenhonos kínai razbóra és ezüstkárász volt, a hazai fajokat néhány csuka és vörösszárnyú keszeg képviselte.
A Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság 2011. január 17-én alakult 14 alapító taggal. Legfontosabb tevékenységünk a Magyar Biodiverzitás Napok szervezése.
A társaság céljai között szerepel faunisztikai, florisztikai, mikológiai célú kutatások elősegítése, a biodiverzitás fontosságának népszerűsítése, továbbá Ország Mihály hagyatékának gondozása.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság FB-oldala/Gyömbér Zsolt, Kovács Tibor)