Ha gázzal fűtünk, néhány fontos dolgot be kell tartanunk, hogy elkerüljük a tragédiát. A gázpalackról működő, nyílt lánggal égő sátorfűtés helyett azonban jó megoldás lehet az elektromos, akár akkumulátorról üzemelő hősugárzó.
Szörnyű tragédia történt pár hete a Nógrád vármegyei Palotási-víztározó partján, ahol egy fiatal horgász saját sátrában kapott gázmérgezést és vesztette életét.
A történteket követően a Pecaverzum az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz (OKF) fordult. Megkérdeztük, mit tudnak tanácsolni a horgászoknak, hogyan fűtsék sátraikat, hogy ne következzen be tragédia.
Az OKF válaszában azt írta, a szén-monoxiddal kapcsolatban általános tévhit, hogy csak régi gázkazánok hibás működése esetén keletkezhet. A valóságban bármilyen zárt térben égő nyílt láng forrása lehet a mérgező szén-monoxidnak, hiszen ha nem megfelelő a levegő-utánpótlás, a tűz elhasználja a helyiség levegőjét, tökéletlen égés jön létre, amelynek a mellékterméke a kis koncentrációban is halálos szén-monoxid.
A szén-monoxid-mérgezések fele a fürdőszobában keletkezik, mert ezek légtere jellemzően kicsi. Egy nyílt égésterű vízmelegítő zárt, jól szigetelő nyílászárók mellett gyorsan elhasználja a szoba levegőjét.
Egy sátor légtere még egy fürdőszobáénál is kisebb. Ha a sátorban akár főzéshez, akár fűtéshez nyílt lángot alkalmaznak, és nincs szellőzés, percek alatt szén-monoxid fog keletkezni.
A mérgező gáz koncentrációja folyamatosan emelkedik, ha eléri a helyiség levegő-összetételének egy százalékát, akár egy percen belül képes halált okozni.
A szén-monoxid súlya szinte megegyezik a levegőjével, így a mérgező gáz nem a sátor alján vagy tetején gyűlik össze, hanem a sátor teljes légtere a mérgező gáz és a levegő keverékével telítődik meg.
A szén-monoxid-mérgezés tünetei nagyon könnyen összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel: fejfájás, émelygés, hányinger. Ha az ember ezeket érzi magán, nem gyanakszik mérgező gázra.
Javaslatok a tragédiák elkerülésére:
Ha nyílt lánggal fűtjük a sátrat vagy sátron belül azzal főzünk, akkor a cipzárakat sose húzzuk be teljesen. Mindig hagyjunk egy szellőzőnyílást.
Ha van plusz ponyva is a sátron, azon is legyen egy szellőzőnyílás. Sátron belüli nyílt láng esetén érdemes lehet egy szén-monoxid-érzékelőt is a sátorban tartani – tanácsolták.
A katasztrófavédelem weboldalán elérhető a megbízható és a kerülendő szén-monoxid-érzékelők listája ITT.
Az OKF azt is javasolta a horgászoknak, hogy azokon a tavakon, ahol van kiépített elektromos hálózat, használjanak gázpalackról működő, nyílt lánggal égő sátorfűtés helyett elektromos hősugárzót.
Olyan helyen pedig, ahol nincs kiépített elektromos hálózat, akkumulátorról működő hősugárzók használhatók biztonsággal a mérgezéses esetek elkerülése érdekében.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: freepik.com)