A Balaton vízminőségét javító nagyszabású fejlesztés 2021 tavaszán indult. A projekt megvalósítása során 11 balatoni vízfolyáson történnek különféle beavatkozások, és megvalósul a nádasszűrőmezők reaktiválása is, melynek köszönhetően helyreállhat a vízminőség-védelmi funkció.
A beruházás célja, hogy hosszútávon kezelhetőek legyenek a tavat érintő vízminőségi problémák, egyben megóvják a Balaton gazdasági potenciálját – írta meg a Magyar Építők.
A beruházást az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (KDTVIZIG) konzorciuma valósítja meg 5,139 milliárd forintból, melyet az Európai Unió és Magyarország Kormánya biztosít vissza nem térítendő támogatásként. A projekt kivitelezője a Szabadics Építőipari Zrt.
A fejlesztés három projektrészt tartalmaz:
- A Lesence-rendszer fejlesztése Szigliget, Raposka, Hegymagas, Balatonederics és Nemesvita településeket érinti a Balatonfelvidék nyugati térségében (LOT1)
- A Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer műtárgyainak rekonstrukciója (LOT2)
- Kis-vízfolyások műtárgyainak rekonstrukciója (LOT3)
A LOT2 és a LOT3 projektrészek munkálatai többek között a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer műtárgyainak rekonstrukcióját foglalta magában: megtörtént a 21T és 4T zsilip teljes körű építészeti, gépészeti és villamossági felújítása.
Ezen túl megvalósult a vasbeton pályalemez felületi tisztítása és javítása, a járda javítása, valamint felújították a hídgerendákat, acél korlátokat. Részlegesen újjáépítették a kezelő épületet, valamint az uszadék-kiemelő műtárgy rekonstrukciója is megtörtént.
A LOT1 projektrész megvalósulásáról Fischer László, a Szabadics Építőipari Zrt. projektvezetője adott tájékoztatást.
A munkaterületet 2021 márciusában vette át a cég, ezt követően kezdődhettek el a fejlesztési munkálatok. Több helyszínen már befejeződtek az egyes részfeladatok.
KÖV-csatorna: mederstabilizáció, sankolótér, átereszek, a monitoring állomások alépítményi munkái.
Lesence-patak: sankolótér, áteresz, fenékduzzasztó, a Világos-patakot összekötő új csatorna és a monitoring állomások alépítményi munkái.
Tapolca-patak: olajfogó műtárgy felújítása, uszadékfogó rács telepítése.
Kétöles-patak: olajfogó műtárgy felújítása, a monitoring állomás alépítményi munkái.
Nemesvitai-árok: sankolótér kialakítása, monitoring állomások alépítményi munkái.
A KÖV-csatorna, a Lesence-patak és a Nemesvitai-árok monitoring állomásainak felépítményi munkálatai jelenleg is zajlanak. A Lesence-szűrőmező helyszínén pedig folynak a vonalas és felületi kotrások, elvégzik a fenékleürítő műtárgy építését és kivezető bukó műtárgyak felújítását.
Az egyes részelemek közül Fischer László projektvezető a Lesence-szűrőmező felületi, illetve vonalas kotrási feladatait emelte ki.
„A területen mintegy 89.000 négyzetméter szerves anyag kitermelését kell megoldanunk. A kitermelt anyag a szűrőmező területén marad, és hat darab úgynevezett költőszigetet alakítunk ki, amely a madarak fészekrakási lehetőségeit segíti elő. A Lesence-szűrőmezőn történő munkavégzés igen nehéz feladat elé állított bennünket, mivel a terület anyaga szinte teljes egészében – a kevés agyagtól eltekintve – tőzeg. Ebben a közegben csak speciális, széles lánctalpú munkagépekkel tudunk dolgozni” – részletezte a kihívásokat Fischer László.
További komoly munkaszervezési feladatok elé állította a kivitelező csapatot a környezetvédelmi engedély betartása, amely szigorú előírásokat tartalmaz a munkavégzésre fordítható időintervallumok tekintetében.
A LOT1 projektrész megvalósulásával párhuzamosan haladtak a kis-vízfolyások műtárgyainak rekonstrukciós munkálatai is (LOT3). Ez magában foglalta a többi között:
- az Eger-víz medervíz stabilizációját, monitoring állomás építését,
- a Lovasi-séd mederkotrását, töltéskorona rekonstrukcióját, illetve a leeresztő műtárgyak felújítását, hordalékfogó építését,
- a Cinege-patak, a Kéki-patak és az Örvényesi-séd mederburkolatának rekonstrukcióját és új hordalékfogó műtárgyak építését,
- valamint a Burnót-patak új hordalékfogó műtárgyának építését.
A teljes beruházást várhatóan 2023 november közepére fejezi be a kivitelező cég.
Fotógaléria ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: pixabay.com)