2024. április 29. hétfő | Péter
Aktuális

Négy orvhorgászcsapaton ütöttek rajta az éj leple alatt – fotókkal

Négy orvhorgászcsapaton ütöttek rajta az éj leple alatt – fotókkal

A kitartó munka meghozta a gyümölcsét a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) halőreinek, akik két héten át figyeltek orvhorgászcsapatokat, majd ütöttek rajtuk, és kezdeményeztek hatósági eljárást. 

A KTVHESZ halőri szolgálata április hónapban 14 nap éjszakai szolgálatot látott el, mert a horgászvizeiken azt észlelték, hogy egyes frekventált helyeken egyesek megkedvelték az éjjeli horgászatot. 

„Halőreinknek az is feltűnt, hogy a sötétedés beálltával horgászbot nélküli kirándulók érkeznek a vízterületeinkhez, majd esetleges halőri jelenlét híján órák múlva jönnek a »sporthorgászok«, akik hódolnak szenvedélyüknek” – fogalmazott közleményében a KTVHESZ.  

Mint írták, a területek feltérképezése után kidolgozták az elfogásokhoz szükséges terveket. A tettenérések után a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság segítségét kérték, amely megindította az eljárást a kíméleti területen horgászókkal szemben. 

A tájékoztatásból kiderül, az ellenőrzések során négy csapatot sikerült elfogni. A horgászzsákmányok között több méreten aluli, tilalmi idővel védett fogassüllőt és tiltott módszerrel való horgászatra utaló sérüléssel rendelkező pontyot is találtak. 

A KTVHESZ felhívta a figyelmet, hogy a kíméleti területen horgászati tevékenységet végző személlyel szemben kiszabható halvédelmi bírság mértéke harmincezer forinttól százezer forintig terjedhet. A tilalmi idővel védett más hasznos víziállat jogosulatlan kifogása esetén kiszabható halvédelmi bírság alsó határa tíz-, míg felső korlátja százezer forint. Kiemelték azt is, hogy hatályos jogszabályok alapján, aki kíméleti területen horgászik, bűncselekményt követ el.

Az elmúlt hónnap összesített eredményeiről közölték, hogy összesen 19 fő jogosulatlanul horgászó személlyel szemben intézkedtek. Egy esetben pedig egy olyan horgásszal találkoztak, aki kilenc darab méreten aluli pontyot fogott és tartott meg. A halak hossza hat és tíz centiméter között mozgott.  

A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény, a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013.(XII.29.) VM rendelet előírásait megszegővel szemben a KTVHESZ minden esetben hatósági eljárást kezdeményez.

„A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével elismeri a horgászatra vonatkozó országos és helyi szabályok ismeretét, és vállalja azok maradéktalan betartását. Tudomásul veszi, hogy a) köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre, b) róla – külön jogszabályi előírások figyelembevételével – a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet, c) jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott, véglegessé vált (jogerős) halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, illetve a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum öt évre eltiltható” – hangsúlyozták a közleményben. 

A KTVHESZ arról is hírt adott, hogy áprilisban a nappalok sem teltek eseménytelenül a halőri szolgálat tagjai számára, ugyanis elvégezték 16 ezer kilogramm háromnyaras ponty kihelyezését. 

Fotók: 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KTVHESZ)