Sóskút, Biatorbágy, Tárnok és Százhalombatta települések konzorciumot hoztak létre a Benta-patak revitalizációjára.
„Benyújtottuk a pályázat anyagát a KEHOP_PLUSZ 2.2.1 25 2026 00075 projektre, amely a Benta patak és a kapcsolódó vízrendszerek átfogó fejlesztését célozza” – jelentette be a sóskúti önkormányzat.
A projekt célja, hogy 2029-re egy természetközelibb, élhetőbb és a lakosság számára jobban használható patakszakasz jöjjön létre.
A tervek között szerepel a Malom környékének rendezése és történeti bemutatása, új vizes élőhelyek kialakítása, a Mártírok útjánál található partszakasz használhatóbbá tétele, a Takarékszövetkezet melletti árokrendszer korszerűsítése, valamint több régi híd felújítása is.
A projekt egyik legfontosabb célja, hogy a víz ne hagyja el gyorsan a települést, hanem természetes módon visszatartható legyen, javítva ezzel a talajvíz utánpótlását és a település vízbiztonságát.
A beruházás mintegy 4,1 milliárd forint értékű, amelyből körülbelül 1,1 milliárd forint pályázati forrás.
A települések között megosztott feladatok közül Tárnok látja el a konzorciumvezetői szerepet, míg Sóskúton szakértő bevonása és a helyi környezetvédő civil szervezetek aktív részvétele várható.
A pályázatot február 27-én nyújtották be, az eredmény 2026 június–július hónapjaiban várható.
Sikeres elbírálás esetén ezt követik a közbeszerzések és a szakmai egyeztetések, a projekt pedig 2029. december 31-én zárul.
„A fejlesztés jelentős előrelépést hozhat Sóskút számára, hiszen javul a patak ökológiai állapota, rendezettebb és természetközelibb közösségi terek jönnek létre, megújulnak a hidak és az árokrendszerek, és erősödik a lakosság környezeti tudatossága. A revitalizáció eredményeként egy olyan patakszakasz alakulhat ki, amely egyszerre szolgálja a természet védelmét és a helyiek mindennapi életminőségét” – írta a sóskúti önkormányzat.
Pár hete számoltunk be arról, hogy összekapcsolt vízrendszer okoz fejtörést Százhalombattán, és ez érinti a Benta-patakot. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: sóskúti önkormányzat