A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége által kezelt vízterületeken tevékenykedő hivatásos és társadalmi halőreink az első félévben közel 9000 horgász ellenőrzését hajtották végre, amelyhez képest szerencsére elenyésző számú, 25 darab jegyzőkönyvet állítottak ki horgászati és halvédelmi szabálytalanságok miatt. A szabálytalanságok többségét a fogási napló vezetésének elmulasztása, a kifogott és megtartott, méretkorlátozással védett hal bejegyzésének elmulasztása adta, de továbbra is jelen vannak a több készséggel pecázó, illetve területi jegy megváltását elmulasztó horgászok is. Emellett a halőrök jócskán jegyeztek be írásbeli figyelmeztetést az országos vagy helyi horgászrendet, illetve a parkolási szabályokat megsértő horgászok részére, amely esetekben az ismételt szabályszegés esetén jogosult a halőr a területi jegyet bevonni.
A halőr-horgász kommunikáció során szinte minden esetben szóba kerül a halőrök jelenlétének gyakorisága, sokan hiányolják a mindennapi halőrzést, gyakoribb és szigorúbb kontrollt szeretnének. Természetesen lehetőség lenne a halőri létszám további emelésére, azonban a jelenlegi helyzetben ez a vizekbe telepíthető halmennyiség csökkenésén látszódna meg először – írta közleményében a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége.
Mint fogalmaztak, céljuk egy hatékony és eredményes, de felügyeleti és megelőző jellegű, szolgáltatói tevékenységgel kiegészülő halőri foglalkoztatás, amely egyensúlyban van a folyamatosan emelkedő költségekkel és a telepítésre tervezett halmennyiség árával.
Érdekes tapasztalat az is – folytatták –, hogy a szigorúbb halőrzést követelő hangok a saját vagy ismerősi körben tapasztalt halvédelmi eljárások során – hasonlóan a rendőrség által végzett közúti ellenőrzésekhez – egész mást kommunikálnak, miután saját bőrükön tapasztalják a hatóság által kiszabott halvédelmi bírság, de főleg az állami horgászjegy visszavonásának következményeit.
Újra felhívták a figyelmet, hogy a szövetségünk jóváhagyott horgászrendje lehetővé teszi a cselekmény súlyától függően akár öt év időtartamra történő eltiltás alkalmazását az általuk kezelt vizekre érvényes területi jegy váltásától. Az utóbbi években több alkalommal éltek is ezzel a lehetőséggel, és hamar kiderült, hogy a hatóság által alkalmazott bírság és az állami horgászjegy bevonása mellett ez a szankció érintette legfájdalmasabban a szabálytalankodó horgászt.
A halőrök és a helyi horgászok személyes beszélgetése során gyakori a horgászok hirtelen „őszinteségi rohama”, amely során hiteles vagy kevésbé komoly információkkal próbálják ellátni halőröket.
„Amellett, hogy köszönjük jó szándékú horgászaink segítségét, kérünk mindenkit, hogy szabályszegés esetén a lehető legrövidebb időn belül próbálja értesíteni hivatásos halőreinket vagy munkaidőben szövetségünk irodáját, mivel többnapos, hetes információkkal legtöbb esetben nem tudnak halőreink érdemben foglalkozni” – hangsúlyozták.
Emellett továbbra is elenyésző azon horgászok száma, akik a helyszínen tapasztalt – tudatlanságból adódó vagy szándékos – szabálytalanság esetén figyelmeztetik horgásztársukat a horgászatra vonatkozó jogszabályok és előírások betartására. Gyakran tapasztalják halőrök, hogy a helyszínre érve nekik panaszkodnak horgászaink egy-egy szabálytalankodó látogató viselkedésére, ahelyett, hogy figyelmeztették volna, vagy súlyosabb esetben értesítették volna az illetékes halőrt.
A nyári vakáció során külön téma a fiatalok, főként a kiskorú gyermekek horgászattal kapcsolatos, hiányos ismeretekből adódó problémái. A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége ismételten jelezte, hogy gyermekek részére is kötelező a könnyen és minimális költséggel beszerezhető gyermek állami horgászjegy, amelyhez rendkívül kedvezményes területi jegyek válthatók, de csak nagykorú felügyelete mellett jogosítanak horgászatra.
A szövetség több állóvizén üzemel időszakosan vagy állandó jelleggel webkamera, amely a horgászok tájékoztatása (időjárás, vízminőség, horgászok száma) mellett halvédelmi funkciót is betölt. Az idei év egyik kiemelt szabálytalanságára is a webkamerás ellenőrzés világított rá, illetve adott bizonyítékot az eljárás megindításához, mivel a jogszabályi engedéllyel rendelkező kamera rögzítette a kifogott és fogási naplóba be nem írt hal gépjárműben történő elrejtését.
A Vas vármegyei hivatásos halőrök és a szövetség irodájának elérhetősége megtalálható ITT.
„A fényképek nem szabálysértő horgászokról készültek, hanem kizárólag az ellenőrzési cselekmények szemléltetése céljából” – fűzték az alábbi képgalériához.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége)