2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Aktuális

Potyautasok jelentek meg a védett halak között

Potyautasok jelentek meg a védett halak között

Egy ivadékként nehezen felismerhető halat vitt haza egy akvarista Hollandiában, és hogy kiderítse, jól döntött-e, a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? rovatához fordult segítségért.

„Kurta baingokat hoztam haza egy tóból az akváriumomba (engedéllyel), de valami mást is kihálóztam. Róla szeretném tudni, hogy mi lehet. Tudom, hogy az ivadék meghatározása nehéz, de ötletet is szívesen fogadok” – írta Hollandiából küldött üzenetében az érdeklődő.

Az MHTT válaszában kiemelte, hogy halvány ugyan a kép, de kivehetők a részletek, így a fajmeghatározás elvégezhető.

„Az orr rövid, a száj felső állású, a hátúszónak a hátulsó része magasabb, mint az eleje, a mell- és hasúszó szinte egyvonalban ered, az anális úszó szegélye lekerekített, a farokúszóé pedig csak kissé homorú. Ezek alapján, de főként a hátúszó hátsó részére tekintettel úgy látjuk, hogy a képen egy naphal (Lepomis gibbosus) ivadéka szerepel” – reagáltak a szakértők a beküldött fotóra.

Az igencsak agresszív viselkedésű, hazánkban inváziósnak számító naphalat nem éppen a legjobb döntés akváriumban, más halakkal együtt tartani, de így még idejében megtudhatta az akvarista, hogy mit fogott.

A naphal térhódításának egyébként Magyarországon éppen az akvarisztika nyitott teret.

A naphal Németországból származó import, melyet egy dunántúli halgazdaságba telepítettek be, sőt, még szaporítani is akarták tetszetős megjelenése miatt, és mivel jó piacot nyitott.

Miután kiszabadult, előbb a Drávába, majd a Balatonba, aztán gyakorlatilag mindenhova eljutott.

A kurta baing (Leucaspius delineatus) Magyarországon védett halfajnak számít tízezer forint természetvédelmi értékkel.

„Európa állóvizű vagy lassan áramló kisebb vízfolyásainak, a csatornák, holtágak és mocsarak apró termetű, ritka hala. Pikkelyei lazán ülnek a bőrben, könnyen leválnak. Szakaszosan, több részletben ívik, szaporodása áprilistól júliusig is eltarthat. Az ikráit gyöngysorszerűen a vízinövények szárára rakja, melyet a hím őriz a kikelésig. Oldalvonala mindössze az első 8-12 pikkelyre terjed ki. Egyik legkisebb termetű őshonos halunk, hossza mindössze 6-8 centiméter” – olvasható a kurta baingról Sallai Zoltán: Magyarország védett és védendő halai II., bővített kiadványában.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: MHTT/Harka Ákos/Pecaverzum)