2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Saját kerti tavába telepítette a méreten aluli dunai balint egy horgász

Saját kerti tavába telepítette a méreten aluli dunai balint egy horgász

A halak felismerése nem mindig könnyű, ezért is hasznos a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” elnevezésű rovata. A horgászoknak azonban érdemes gyakran átnézniük az országos és a helyi horgászrend legfrissebb kiadásait, valamint a halak foghatóságáról, a tilalmi időkről, a méretkorlátozásokról szóló információkat.

Hiszen a horgászengedélyünkkel játszunk és komoly büntetést is kaphatunk, ha hazaviszünk egy védett, nem fogható vagy méreten aluli halat, de például az inváziós halakról is minden horgásznak tudnia kell, hogy tilos a visszaengedésük.

A fentiekkel nem volt tisztában az a horgász, aki a Dunában fogott egy halat, és ugyan nem volt biztos abban, hogy melyik fajhoz tartozik, mégis hazavitte az otthoni kis tavába.

„Mivel engem a ragadozókra emlékeztet, ezért inkább elkülönítettem, amíg kiderül, hogy milyen faj. Balinra hasonlít, de nem vagyok biztos benne, hogy az. Kérem, segítsenek a meghatározásban!" – írta a horgász, akinek korrektül válaszolt is az MHTT.

„Sejtését megerősítjük. A kissé kampós alsó állkapocs, a szem alá benyúló száj, a kiegészített oldalvonalon számolható 65-nél több pikkely, valamint a mélyen beöblösödő anális úszó alapján egyértelmű, hogy a hal egy fiatal, kifogható méreten aluli balin (Leuciscus aspius)” – olvasható a társaság válaszában.

Mint látjuk, az MHTT is kiemelte, hogy a hazavihető méretűnél (az országos alsó méretkorlátozás 40 centiméter) kisebb balinról van szó, amelyet természetesen tilos elvinni a vízpartról.

„Ha ragadozó, akkor visszaengedem a Dunába ott, ahol ki lett fogva” – írta zárómondatában a horgász, akinek a tette – a jószándék ellenére – mindenképpen komoly horgászvétségnek számít.

A balinról tudni kell, hogy nem tartozik a legszívósabb halak közé, kifogása után mihamarabb útjára kell bocsátani, máskülönben könnyen elpusztulhat. Ráadásul a nagy, nyílt vizeket kedveli, így biztosan nem lehet számára megfelelő élőhely egy kis tó (bár nem tudjuk, a víz egészen pontosan mekkora). Arról nem beszélve, hogy vízpartról tilos élő halat elszállítani, a fogható példányt még a helyszínen le kell ölni.

A horgászoknak ezért csak azt tudjuk tanácsolni, hogy minden szezon előtt olvassák újra a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) általános horgászrendjét és a helyi – jelen esetben a dunai – horgászrendet is. A tilalmi időkről, méretkorlátozásokról a fogási naplóban is találunk egy összegzést.

Illetve, jegyezzük meg a horgászat egyik aranyszabályát: ha nem ismerjük fel a kifogott halat, akkor mindenképpen engedjük vissza!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)