2026. június 24. szerda | Iván
Aktuális

Több mint 13 millió forint bírságot kaptak a balatoni horgászok 2025-ben – fotókkal

Több mint 13 millió forint bírságot kaptak a balatoni horgászok 2025-ben – fotókkal

272 szabályszegés miatt intézkedtek 2025-ben a Balatonnál, a feljelentések nyomán 258 határozat érkezett vissza, amelyekben összesen 13.245.182 forint bírságot szabtak ki, és 1504 hónap horgászattól való eltiltást is tartalmaztak – tájékoztatott a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) halőrzési vezetője a társaság honlapján.

Havranek Mihály közlése szerint 2025-ben 272 szabályszegést és 3 büntetőügyet rögzítettek.

Ez kevesebb, mint a 2024-es 316, illetve a 2023-as 296 eset, és jóval elmarad a 2020-as kiugró, 1022 intézkedést hozó évtől, amely az elmúlt időszak legmagasabb értéke volt. 

A feljelentések alapján 2025-ben 258 határozat érkezett vissza, 13.245.182 forint összegű bírsággal. 

A bírságösszeg a 2024-es 17.898.790 forinthoz és a 2020-as, közel 19,3 millió forintos csúcshoz képest alacsonyabb, ugyanakkor meghaladja több korábbi év adatát. 

A hatóságok a 2025. évi szabályszegések miatt kiszabott halvédelmi bírságok mellett összesen 1504 hónap horgászattól való eltiltást is alkalmaztak.

A 2025-ös évben a leggyakoribb szabályszegés az engedély nélküli horgászat volt, 137 intézkedéssel. Ebbe a kategóriába sorolták azokat is, akik nem rendelkeztek területi jeggyel. 

A fogási napló vezetésének hiányosságai miatt 60, több horgászfelszerelés használata miatt 58 esetben léptek fel. Őrizetlenül hagyott felszerelések és egyéb horgászrendi szabályszegések miatt 16–16 intézkedés történt. 

Az ellenőrzések során 37 horgásszal szemben azért jártak el, mert egyszerre több szabályt is megszegtek, a feljelentettek között hét külföldi állampolgár szerepelt. A halőrök több esetben figyelmeztetéssel éltek azoknál a szabályszegéseknél, amelyek nem minősültek törvénysértésnek.

A beszámolóban Havranek Mihály kitért arra is, hogy a halőri szolgálat egy járőrpárt kifejezetten a haltetemek begyűjtésére állított be, így a többi egység mentesült ettől a napi feladattól. 

A Balatonon 2025-ben 897 busát és 23 harcsát gyűjtöttek be, kagylót nem regisztráltak, az egyéb halak száma 13.491 darab volt. Az egyéb halakon belül 29 angolna és 857 ponty szerepel a kimutatásban, garda nem került a gyűjtött állományba.

Az elmúlt évekhez viszonyítva az elpusztult halak száma csökkenő tendenciát mutat. Az egyéb halak darabszáma 2023-ban még 31.499, 2024-ben 28.811 volt, ehhez képest 2025-ben jelentősen alacsonyabb értéket rögzítettek. 

A korábbi évek közül 2014-ben (66.752 darab) és 2020-ban (65.385 darab) volt kiugróan magas az egyéb halak száma. A busa esetében 2023 jelentette a csúcsot 1.761 darabbal, míg 2025-ben a korábbi éveknél is kevesebb, 897 darab szerepel az adatsorban.

A beszámoló szerint az év elején, a déli part néhány kikötőjében a közelmúlt legnagyobb süllőpusztulását tapasztalták: ebben az időszakban több mint 1500 darab süllő hullott el, amiben komoly szerepe volt a kormoránoknak.

A balatoni halőrök a kormoránriasztási és -gyérítési munkában 2025-ben is részt vettek, több helyszínen összesen 331 madarat ejtettek el.

A halőri szolgálat a társaság 62.800 hektáros természetesvízi halgazdálkodási területén lát el feladatokat, amely két nagy tömbre, a Balatonra és a Kis-Balaton I. ütemére tagolódik, és több kisebb vízterület – például a Nyugati-övcsatorna és a Hévíz-folyás – is ide tartozik. 

Az ellenőrzési területet hét körzetre osztották, ahol egy-egy járőrpár dolgozik, páronként gépjárművel, kisgéphajóval és/vagy elektromos meghajtású csónakkal. Feladataik közé tartozik tavasszal a Nyugati-övcsatornán lévő időszakos halrács üzemeltetése is.

2025-ben folytatták a törpeharcsa-ivadékok begyűjtését is. A közlés szerint a horgásztársakkal közösen, évek óta végzett ivadékfelhő-gyérítés eredményes, mert a halőrök lényegesen kevesebb gomollyal találkoztak az ellenőrzések során.

Megint a legnagyobb bírságot kapta a hírhedt balatoni orvhorgász, Cs. G. Részletek ITT

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: BHNp Zrt.)