Szennyvízszennyezés okozta azt a súlyos ökológiai katasztrófát, amely Veresegyházon történt. A szerencsétlenség az őrbottyáni Százforrás-tavat és Sződrákosi-patakot érintette leginkább, négy féle védett halfaj is élt a vizekben. A szennyezés veszélyeztette Magyarország egyik legértékesebb természetvédelmi örökségét, a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertet is.
Augusztus 16-án, szerdán a Medve Otthonnál, a közút és a vasúti sín kereszteződése alatt húzódó, 1996-ban lefektetett acél szennyvíznyomócső kilyukadt (elkorrodálódott), így nem tudták továbbítani a szennyvizet a telep felé – számolt be a szerencsétlenségről a Tavirózsa Környezet- és Természetvédő Egyesület.
Közlésük szerint mivel a szennyvíz folyamatosan érkezik a hálózatra, a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV Zrt.) a Búcsú téri átemelőnél a Sződrákosi-patakba volt kénytelen engedni a szennyvizet.
Így a havária ideje, három nap alatt körülbelül 16.500 köbméter szennyvíz jutott a patakba, illetve az ennek vizét fogadó, őrbottyáni Százforrás-tóba.
A vízfolyás és a kis tó élővilága teljesen elpusztult. A patakban – mely a Nemzeti Ökológiai Hálózat része – a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság korábbi adatai alapján a következő védett halak élnek/éltek: vágócsík (Cobitis elongatoides), szivárványos ökle (Rhodeus sericeus), fenékjáró küllő (Gobio gobio), réti csík (Misgurnus fossilis).
A veresegyházi önkormányzat a szennyezés hígítása érdekében vizet engedett le a veresi tavakból. A szennyvíz a Százforrás-tóból folyamatosan távozik az Őrbottyáni-tározóba, és hamarosan eléri a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert tavait is – közölték augusztus 23-án, szerdán.
A vízi élővilág pusztulását okozó oxigénhiány elkerülése és a szennyezések gyorsabb biológiai lebomlása érdekében 2 darab, a DMRV Zrt. által biztosított generátorral visznek be plusz levegőt (oxigént) a vízbe, ezen kívül kettő motorcsónakkal is keverik a tó vizét.
A tározóban jelenleg nincs halpusztulás, de sajnos a meleg idő miatt fennáll ennek a veszélye. A szennyvíz magas ammóniumtartalma ugyanis mérgező ammóniagázzá alakulhat a meleg víz és a magas pH együttes fennállása esetén.
E mellett a szerves anyagot lebontó baktériumok és a szennyezés miatt tömegesen elszaporodó algák esti légzése rengeteg oxigént von el a vízből. A szennyvíz Coli-, Streptococcus- és Salmonella- tartalma egészségügyi kockázatokat hordoz magában – tájékoztatott a Tavirózsa Környezet- és Természetvédő Egyesület.
Azt is írták, remélik, hogy nem lesz halpusztulás a tározón, de ennek lehetősége addig folyamatosan fennáll, amíg a nyári meleg megmarad.
„Felmerül a kérdés, illetve a DMRV Zrt. felelőssége a tekintetben, hogy a közel 30 éves acélcső cseréjére miért kellett a havária bekövetkeztéig várni?” – tették fel a költői kérdést.
Szabó István, Őrbottyán polgármestere pénteken éjjel értesült a szerdai katasztrófáról. „Nemcsak engem, hanem a következő település, Vácrátót polgármesterét is tájékoztatni kellett volna. Azt gondolom, ez elmaradt. Úgy érzékelem, hogy más szervek is csak késéssel, jóval a műszaki hiba után értesültek róla” – nyilatkozta az Euronewsnak a városvezető, aki szerint „talán már nem is lehet megoldani ezt a problémát”.
Szabó István azonnal értesítette a katasztrófavédelmet és a vízügyi igazgatóságot. Vízmintát vettetek, és elrendelték a legmagasabb fokú vízminőség-védelmi készültséget.
A hír terjedésének lassúságát jelzi, hogy szombaton még horgászversenyt tartottak gyerekeknek az őrbottyáni Százforrás-tónál, ahol a szennyezés ellenére sokan még fürödtek is.
Azóta már elrendelték a horgászati- és fürdési tilalmat. A szabályok betartását polgárőrök ellenőrzik.
Félő volt, hogy a szennyezés eléri a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertet, és elpusztítja Magyarország egyik legértékesebb természetvédelmi örökségét. Bár a szakembereknek még időben sikerült elterelni a vizet, ezzel még nem oldódott meg minden – hangzik el az Euronews riportjában.
Lunk Gergely főkertész elmondta, ők is csak pénteken késő esete értesültek a katasztrófa híréről. „A beömlő zsilipeket, amelyek táplálják tavat – azonnal bezártuk. Ez jól megvédi a tavainkat, de így nincs friss vízutánpótlás. Ha 3-4 napig nem tudunk friss vizet engedni a tavainkba, akkor felforrnak, és ugyanúgy bekövetkezik a halpusztulás” – nyilatkozta.
Az Országos Vízügy Főigazgatóság (OVF) és az érintett polgármesterek szerint is a DMRV Zrt. felelős a tragédiáért, így nekik kell majd megtéríteni a kárt. ők azonban haváriára, azaz rajtuk kívül eső hibára hivatkoznak. Az Euronews szerint viszont egy korábbi adatigénylésből kiderült, hogy a DMRV Zrt.-nek már legalább 19 ilyen haváriája volt az elmúlt 4 évben.
A televízió háromszor is kereste a DMRV Zrt. vezérigazgatóját, azonban Virág László egyszer sem volt hajlandó nyilatkozni.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Tavirózsa Egyesület)