Több tonna hal pusztult el az Öreg-Túrban július második felében. Az ügyben az illetékes vízügyi hatóság, a kormányhivatal és a rendőrség is vizsgálódik – tudta meg a Pecaverzum.
Július 14-én, pénteken érkezett jelzés a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetségéhez, hogy az Öreg-Túron, az olcsvaapáti befolyótól feljebb pipálnak a halak, és büdös levet engednek be a vízbe.
A megjelölt helyszínen működik a fehérgyarmati szennyvíztelep befolyója. Normál esetben a tisztított szennyvizet Fehérgyarmat után engedik bele a Gőgő-Szenkébe, amely belefolyik az Öreg-Túrba.
„Kiküldtem a halőröket a vízpartra, és azt látták, hogy pipálnak a halak, és szórványosan tetemeket észleltek. Ezt követően levelet írtam a kormányhivatalnak, bejelentettem a halpusztulást, bár akkor még nem volt jelentős mennyiség. Kértem, hogy tegyenek valamit, mert ez nem a véletlen műve, felvetődött bennem az emberi felelősség lehetősége is. A törvény értelmében a halászati hatóságok hatásköre a halpusztulások és a vízszennyezések okainak kivizsgálása, az ehhez kapcsolódó intézkedések megtétele, ezért fordultam az illetékes szervhez” – nyilatkozta a Pecaverzumnak a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetségének ügyvezető igazgatója.
Fesztóry Sándor szerint azonban sajnos azonnali, érdemi lépés nem történt. Július 20-án, csütörtökön újabb jelzés jött, hogy már nagyon nagy gond van: a nagy testű halak is pipálnak, és tömegesen fent vannak a víz tetején már a délutáni órákban, és a vízben mért oxigén tartalom nullával egyenlő.
„Mindenki mindent megígért, de sajnos hathatós intézkedés a halak megmentésére nem történt. Valószínűleg azért sem, mert nem tudtak vizet adni, nem volt annyi a Túrban” – magyarázta az ügyvezető igazgató.
Július 21-én, pénteken reggelre azonban már rengeteg döglött hal jelent meg a víz felszínén, amelyet a megyei szövetség halőrei elkezdték összegyűjteni, és a helyszínre hívtak egy szakértőt, dr. Györe Károlyt, hogy mérje fel a kárt, és mondja meg, mennyi hal pusztulhatott el.
„Dr. Györe Károly szerint totális pusztulásnak tűnik az ügy. Mi 500 kilogramm dögöt szedtünk ki a vízből, de a szakértő szerint 10-15-szörös is lehet a pusztulás mértéke ahhoz képest, amennyi hal teteme megjelent a vízfelszínen” – mondta Fesztóry Sándor, hozzátéve, hogy a begyűjtést nehezítette sulyom és az egyéb vízi növényzet.
A Gőgő-Szenke a Kisar-kilátónál folyik bele az Öreg-Túrba, a halpusztulás a Tiszáig tartó betorkollási, mintegy 4 kilométeres szakaszt érintette.
A vízügy végül megnyitotta a zsilipet, és érkezett 10 centiméter víz, de ez a beavatkozás Fesztóry Sándor szerint már elkésett volt, és megakadályozni nem tudta a pusztulást, csak normalizálni a kialakult helyzetet.
A tragédiát vélhetően a nem megfelelően tisztított szennyvíz okozhatta, de ez egyelőre csak feltételezés, meg kell várni a Fetivizig vízügyi mintavételi vizsgálatainak az eredményeit.
Fesztóry Sándor az ügyben feljelentést tett a Fehérgyarmat Rendőrkapitányságon ismeretlen tettes ellen állatkínzás és természetkárosítás miatt.
Kihallgatásra az ügyvezetőt augusztus 11-én, péntekre idézték be, amikor pontosította a feljelentésben foglaltakat. Hogy indul-e nyomozás, arról majd határozatban értesíti a rendőrség a feljelentőt.
Jó hír, hogy mostanra már megtisztult a víz, és az érintett területen újra megjelentek a halak.
„Azt csak remélni tudjuk, hogy a pusztulást az oxigénhiány okozta, és nem valamilyen méreganyag került a vízbe, ami nemcsak a halakra lehet hatással. De ennek a kiderítése már a hatóságok feladata” – nyilatkozta Fesztóry Sándor.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Pecaverzum)