A 2025-ös szezon igazi rekordhal-tűzijátékkal örvendeztette meg a Ráckevei-Soroksári Duna (RSD) horgászait: 1172 darab rekordfogással bővült a tekintélyes adatbázis, és egy igazi mérföldkövet is elértek tavaly, rögzítették a rekordlista 16 éves történetének ötezredik igazolólapját, év végére pedig az 5500-at is jócskán meghaladta ez a szám.
A későn érkező tavasz miatt a szokásosnál kissé döcögősebben indult a szezon, ekkor még nem gondolták, hogy a 2024. év fantasztikus sorozatára is rá fog licitálni az RSD – olvasható a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) összefoglalójában.
A május viszont jócskán behozta az elmaradást, 228 rekordhallal kishíján sikerült megismételni a 2023-as év kiugró, májusi számait.
A szokásosnál kisebb nyári visszaesést egy igen eredményes ősz követte sok garantált jegyet érő fogással. Akkor már látszott, hogy erős évet zárhatnak, csak az volt a kérdés, hogy mennyivel haladják meg a 2024-es eredményt.
A fajok eloszlását megvizsgálva nem látunk nagy meglepetést: ezúttal is a kapitális pontyoké volt a főszerep, az 1056 darab pontyfogás az összes igazolólap bő 90 százalékát alkotja.
A nagyhalas horgászok másik fő zsákmánya, az amur fogása kisebb visszaesést mutatott: a 2024-es 90 darabhoz képest tavaly 84 darab növényevőt rögzítettek.
A harmadik legnépesebb kategória tavaly is a compóké volt, de a 12 rekordfogás jelentősen kevesebb az előző évi 38-nál.
A busák közül csak a szabályosan szájba akasztott halakat hitelesítik, ilyenből kettőt könyveltek el, közülük a kisebbik is meghaladta a 45 kilogrammot.
Két ritkán látott békés hal is érkezett 2025-ben: egy közel két és fél kilós dévérkeszeget és egy bő kétkilós ezüstkárászt rögzítettek. (A busákra és az ezüstkárászra természetesen nem vonatkozik a rekordlistás visszaengedési kötelezettség.
A rablóhalak közül ezúttal is a csukák a listavezetők, a tavalyi évben hét „krokodillal” bővült a rekordlista.
Süllőből négyet hitelesítettek a halőrök, három harcsa mellett regisztráltak egy közel 5 kilós balint, és egy igazi különlegesség is horogra akadt: a Dömsödi Holt-Dunán egy pergetve fogott 1,3 kilós kősüllőt jelentettek be, a 16 éves rekordlista második ilyen halát.
„Meg kell jegyeznünk, hogy ennél jóval több kapitális Duna-ági rablóhalfogásról tudunk, azonban egyre jobban terjed az a dicséretes szokás, hogy a pergetőhorgászok a hal épségének érdekében lemondanak a jutalom területi jegyről, és nem jelentik be a rekordméretű ragadozót. Ezúton is köszönjük horgásztársaink etikus hozzáállását!” – fogalmazott az RDHSZ.
A 2019 óta zajló nagypontyvédelmi programjuk keretében tovább folytatták a nagy testű pontyok chipes jelölését, az összes eddig jelöletlen rekordlistás ponty chippel ellátva úszott tovább.
Az elmúlt évben 756 különböző egyedet regisztráltak, melyek közül 301 hal 2025-ben kapott először chipet, tehát a rekordhalak utánpótlása továbbra is folyamatos.
Tavaly is sok volt a többszörös visszafogás, négy olyan pontyot rögzítettek, amelyet immár tizedszerre hitelesítettek, sőt, egy-egy 12-szeres és 13-szoros rekordhal is horogra akadt.
A 2025-ös szezon közepén elindult a ponty-örökbefogadási program, tavaly öt hal kapott nevet, kifogójuk pedig fényképes oklevéllel lett gazdagabb.
Következzenek a 2025. év legnagyobb rekordfogásai! A bojlis horgászokat a tavalyi évben a Stefán névre keresztelt matuzsálem tartotta lázban, ezt a halat 2025-ben kétszer emelték partra, a két fogás közötti négy hónapban közel 3 kilót hízva ő lett minden idők legnagyobb Duna-ági pontya 36,8 kilós hitelesített tömeggel.
Az RDHSZ rekordlistájának első négy helyét kibérlő óriás hivatalosan az ország legnagyobb természetesvízi pontya, az abszolút listán mindössze három mesterséges tavi példány előzi meg.
Az RDHSZ egyik új közösségi stégén akasztott hihetetlen fogás Berényi Antal Tamás (nyitóképünkön) nevéhez fűződik, aki egymagában 40 rekordhalat hitelesíttetett tavaly, ezzel behúzta a mennyiség szerinti első helyet is. Egy naptári éven belül még senkinek sem sikerült ennyi rekordlistás halat fognia.
A képzeletbeli dobogó második helyén is Stefán áll Sándor Norbert János jóvoltából, aki június utolsó napján kereken 34 kilós tömeggel mérlegelt. A harmadik helyezett is meghaladta a 30 kilót, Bálint Tibor akasztotta meg azt a halat, amelynek az volt a harmadik hitelesítése.
Az amurok kategóriájában is született 30 kilót meghaladó fogás, ez a hal a veterán rekorder, Nagy Győző tigrismogyorós szerelékét vette fel, és 20 perces fárasztás után 32,35 kilót nyomott a mérlegen.
A második helyezett amur egy hölgyhorgász nevéhez fűződik, Török Bianca Rebeka Angyali-szigeti fogása 29,16 kilós és 102 centiméter hosszú volt, és 40 perces küzdelem után sikerült matracra tenni.
A harmadik legnagyobb amur (28,65 kiló, 105 centiméter) Pataki Gyula fogása.
A sok szép compófogás közül a legnagyobb a Cseke-szigeti mellékágban kapott rá Kiss Árpád kukoricás etetésen pop-up csalival felszerelt horgára, ez a hal négy dekával maradt el a garantált jutalomjeggyel járó 3 kilós tömegtől.
A legtermetesebb rablóhal természetesen ezúttal is egy harcsa volt: a 2025-ben is sok fogással büszkélkedő Siket Máté bojlis szerelékét március közepén egy váratlan vendég, egy 47 kilós, 167 centiméter hosszú harcsa vette fel.
Tavaly sem maradtunk 10 kilót meghaladó süllő nélkül, Bánki Márk Roland gyönyörű 10,69 kilós tüskéshátúja a Kvassay-zsilipnél rabolt rá egy csónakból felkínált gumihalas pergető szerelékre.
Érdekesség, hogy a második és a harmadik helyezett süllő is a felső szakaszon lett hitelesítve, mégpedig egy tapasztalt bojlis horgásztárs, Leiner Zsolt jóvoltából, aki a téli időszakban pergetőbotot szokott ragadni.
A csukáknál ezúttal elmaradt a 10 pluszos fogás, a tavalyi listát egy 8,89 kilós, 87 centiméter hosszú tassi példány vezeti, amelyet Balogh Dániel Zoltán csalt egy élő kishallal felkínált horogra.
A tavaszi-nyári időszakban nem ritka a bojlis rablóhal fogás, a tavalyi év egyetlen rekordbalinja is így jelentkezett, Jakab László hala 4,77 kilót nyomott a mérlegen.
A 2025-ös év rekorderei közül 74 fő szerzett jogot a garantált 2026. évi Duna-ági területi jegyre, ez a szám az előző évinek bő másfélszerese!
Ismét nagy várakozás előzte meg januári jutalomjegy-sorsolást, ahol a merítőszákban lévő 511 név közül további 50 szerencsés nyertest sorsoltunk ki, így 124 rekordlistás horgász jutott térítésmentes éves területi jegyhez.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(nyitókép: RDHSZ)