
A természetes élőhelyén már kipusztultnak nyilvánított rakovitza-kele (Scardinius racovitzai) megmentéséért indult nemzetközi összefogás újabb mérföldkőhöz érkezett. Az élőhelyét vesztett halfaj egyedeit jelenleg állatkertekben és kutatóintézetekben gondozzák, a hosszú távú cél pedig egy stabil, fenntartható állomány létrehozása és megőrzése. A közelmúltban a spermabankot további mélyhűtött mintákkal bővítették.
A rakovitza-kele egy pannon biogeográfiai, melegkori reliktumfaj, amely egykor kizárólag a romániai Nagyvárad mellett található termálvízű Pece-tóban (Püspökfürdő) fordult elő. 2013–2014 telén a területet érintő túlzott termálvízkivétel következtében tapasztalt súlyos vízveszteség miatt a Körösvidéki Múzeum (Muzeul Țării Crișurilor) munkatársai megkezdték az itt élő őshonos fauna – köztük a váradi maradványcsiga (Melanopsis pareysii) és a rakovitza-kele – mentését.
A mentett egyedek egy részének szaporítása 2014-ben a MATE (jogelőd SZIE) munkatársai révén sikerrel járt, az utódok döntő többségét visszatelepítették az eredeti élőhelyre, míg egy részét állatkertekbe (Fővárosi Állat- és Növénykert, Tropicarium és Oceanárium, Schönbrunni Állatkert) helyezték át.
A fajt jelenleg a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) Vörös Listája a „vadon kihalt” (Extinct in the Wild, EW) kategóriába sorolja, mivel természetes élőhelye teljes egészében eltűnt – az eredeti populáció élőhelye kiszáradt és biológiailag megszűnt funkcionálni.
Ennek következtében a fennmaradó egyedek kizárólag ex situ körülmények között, állatkertekben és kutatóintézeti akváriumokban találhatók meg.
2024-ben a MATE, AKI Természetesvízi Halökológiai Tanszékének vezetésével nemzetközi együttműködés indult, amelyben a Körösvidéki Múzeum (Muzeul Țării Crișurilor), a Schönbrunni Állatkert (Tiergarten Schönbrunn), a Galati Akvárium (Museum Complex of Natural Sciences), valamint a budapesti Tropicarium és Oceanárium is részt vesz.
A program célja, hogy a meglévő anyahalállományokra alapozva életerős, hosszú távon fenntartható utódállományt hozzanak létre.
A projekt keretében a kutatók több alkalommal is megkísérelték a különböző származású halállományok szaporítását, amelyek közül két kísérlet sikeresen zárult.
A MATE kutatói által szaporított és nevelt utódállomány egy részét már visszatelepítették a bécsi Schönbrunni Állatkertbe és a nagyváradi Körösvidéki Múzeumba, míg a fennmaradó egyedeket a MATE Természetesvízi Halökológiai Tanszékének munkatársai laboratóriumi körülmények között nevelik tovább.
A még 2014-ben létrehozott, azóta is fenntartott spermabankot a témában kiadott közlemény szerint a közelmúltban további mélyhűtött spermamintákkal bővítették a MATE, AKI Halgazdálkodási Tanszék szakembereinek közreműködésével.
A programot a Mohamed bin Zayed Species Conservation Fund (No: 242533675) támogatja (2024-2026). A kutatás a Kulturális és Innovációs Minisztérium EKÖP-MATE/2024/25/D kódszámú (EKÖP-24-IV/MATE-60) Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Programjának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott szakmai támogatásával készült.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MATE)