2025. április 12. szombat | Gyula
Galériák

Kormorángyérítési továbbképzést tartottak vadászoknak és halőröknek – fotókkal

Kormorángyérítési továbbképzést tartottak vadászoknak és halőröknek – fotókkal

A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége folyamatosan keresi a lehetőséget a hatékonyabb, de szakszerű gyérítési tevékenység végzésére, így nagy köszönettel fogadták az Országos Magyar Vadászkamara Vas Vármegyei Területi Szervezete által biztosított lehetőséget, mely során a vármegyében tevékenykedő hivatásos vadászok kötelező továbbképzésén tájékoztathatták a leginkább érintetteket a nagy kárókatona jogszabály által engedélyezett gyérítésének lehetőségeiről.

A 83 megjelent hivatásos vadász és az ágazathoz kapcsolódó közel 20 fő hatósági képviselő érdekes és tartalmas előadásokat hallhatott a drónok vadgazdálkodásban betöltött szerepéről; Vas Vármegye 2024/2025. évi vadgazdálkodási adatiról és az aktuális jogszabályi változásokról; a vadállományt is fenyegető, újonnan megjelent vírusos megbetegedésekről és a védekezés, megelőzés lehetőségiről; illetve egy teljeskörű elektronikus vadgazdálkodási nyilvántartó rendszer használatáról és előnyeiről. 

A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének képviseletében Mesterházy József halgazdálkodási csoportvezető adott tájékoztatást a megjelentek részére a kormorángyérítés jogszabály által biztosított lehetőségeiről, a vonatkozó feltételekről, a fokozottan védett kis kárókatona felismeréséről, valamint az elmúlt évek tevékenységének eredményeiről, megköszönve a közreműködő hivatásos vadászok segítségét, illetve kiemelve a közreműködő engedélyező hatóságokkal és a természetvédelmi kezelővel kialakult korrekt szakmai kapcsolatot.

Mesterházy József tájékoztatása szerint a horgászok a korábbi évek során folyamatosan segítették hivatásos halőreinket a nagy kárókatonák megjelenésére vonatkozó információkkal. 

„Szövetségünk a rendelkezésre álló személyi és tárgyi feltételek figyelembevételével igyekezett a télen megjelenő és áttelelő kormoráncsapatok károsítását mérsékelni, melynek során a riasztás és gyérítés – szigorú hatósági engedélyben foglalt feltételek mellett – a vadászterületek hivatásos vadászainak gyakori és aktív segítségével zajlott” – közölte a halgazdálkodási csoportvezető.

A halőrök és segítőik számos alkalommal partról, csónakból különböző módszerekkel igyekeztek gyéríteni a nagy kárókatonák számát, melyre a hatósági határozat alapján március 31-ig volt lehetőség. 

A gyérítések során terítékre hozott kormoránok száma természetesen jóval szerényebb más, nagyobb létszámú madárcsapatokkal érintett vízterületeknél (pl. Balaton, Duna), átlagosan 70 és 90 példány közé tehető évente. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Mesterházy József FB-oldala)