A Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége (HECSMSZ) megbízásából a Körösvarázs Bt. halászai és halász eszközei segítségével hosszú évek után ismét busahalászatot végeztek az Atkai Holt-Tiszán. A cél az inváziós, elöregedett állományt alkotó nagytestű busák kifogása volt.
Az ökológiai célú halászat január 30-tól vette kezdetét, a februárban érkezett fagyos időjárás azonban jégpáncélt alakított ki a holtágon, így a munkálatok csak február 20. után lehetett folytatni, és február 27-ig tartott – olvasható a HECSMSZ oldalán megjelent beszámolóban.
A busák keresése és terelése a holtág északi részén kezdődött meg a védett résztől, majd a Kis-Tisza-sziget és a Disznó-öböl területrészeken folytatódott. Azonban a Disznó-öböltől délre – főként az őshonos halak fogása miatt – a halászat halőri utasításra a keresést, majd a jég érkezése miatt a terelést is felfüggesztették. Az első 4 nap fogása körülbelül 130 darab, 10 kiló feletti busából tevődött össze, összesen 1026 kiló volt.
A jég elolvadása után, február 20-tól ismét kezdetét vette a terelő halászat ezúttal a holtág déli szakaszán. A 120 milliméter szembőségű, perlon anyagú marázsahálókat szisztematikusan, 50-100 méretenként a partra merőlegesen helyezték el.
A folyamatos rekesztések miatt a busák kisebb, 5-10 példányos csapatait sikerült a hálóba terelni, így a fogási mennyiség is nőtt.
Az eredeti tervek szerint a terelést húzóhálóval történő tanyavetés zárta volna, azonban a holtágban lévő számtalan akadó, illetve a rakodási helyek megközelíthetőségének bizonytalansága, továbbá a rövid határidő miatt ez nem történt meg.
A kifogott busák a szállítások időpontjáig tartóhálóra kerültek, elhullást a szakemberek nem tapasztaltak.
Őshonos halak vonatkozásában kijelenhető, hogy az Atkai-holtág stabil, 20 kiló feletti szürkeharcsa állománnyal rendelkezik, ami természetesen horgászati szempontból kiemelkedő, ökológiai szempontból azonban vitatható jelenlétük.
Természetesen méretüknél fogva több nagytestű ponty, csuka és fogassüllő is került a háló, ezen őshonos halakat a hálóból történő kiszabadítás után azonnal visszaengedték a vízbe.
„Örömmel tapasztaltuk az atkai horgászok megértését és segítőkész hozzáállásukat, bízunk benne a jövőben is hasonló együttműködésben történhet ökológiai célú halászat” – fogalmazott közleményében a HECSMSZ.
Busaszállítás napjai és a kifogott mennyiségek:
Február 2.: 1026 kiló
Február 22.: 1653 kiló
Február 24.: 1566 kiló
Február 27.: 1244 kiló
összesen: 5489 kiló
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: HECSMSZ)