2024. november 26. kedd | Virág
Halgazdálkodás

Amurok telepítését engedélyezte a hatóság két horgásztóba

Amurok telepítését engedélyezte a hatóság két horgásztóba

Engedélyezte a hatóság az idegenhonos amur telepítését a Komlói Bányász Horgász Egyesület gondozásaiban lévő vizekbe.

Az egyesület egy halgazdálkodási terv alapján folyamatosan telepíti az őshonos fajokat – ponty, süllő, csuka – a sikondai és a mecsekpölöskei vizekbe.

Egy halgazdálkodásra jogosult szervnek (mint amilyen a komlói egyesület is) szigorú előírásoknak kell megfelelnie a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) és a mögöttük álló hal- és környezetvédelmi hatóságok felé. 

A komoliujsag.hu beszámolója szerint a Komlói Bányász Horgász Egyesület meghallgatta a helyi horgászokat, akik arról számoltak be, hogy nemcsak kifogni szeretik a harcos amurt, hanem gasztronómiai értéke miatt is kedvelik. 

Ezt követően – képviselve a pecások elvárásait – kérelmet nyújtottak be a hatóság felé, amelynek az egyik elemeként bebizonyították, hogy az említett faj nem tud kikerülni ezekből a tavakból, szaporodása pedig a folyóvízhez köthető. 

A lobbi sikeres volt, így ismét érkezik a halas autó, ezúttal több száz kilogramm amurral a tartályaiban: 500-500 kilogramm két-, illetve háromnyaras amur kerül vízbe a közeljövőben.

A pályázattal támogatott haltelepítést szintén a héten tervezi az egyesület. A támogatás a Mohosz által – ÁPFE-IV/4/2022 számú pályázati kiírás szerinti – preferált halfajokra és korosztályra volt igényelhető, aminek értelmében 500 kilogramm kétnyaras ponty csobban a sikondai tavakba, valamint 500 kilogramm kétnyaras ponty és 200 kilogramm egy-, illetve kétnyaras süllő kerül Mecsekpölöskére. 

Mint ismeretes, az amur Magyarországon nem őshonos, de nem is számít inváziósnak. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Komlói Bányász Horgász Egyesület)