Idén év végéig 3,1 milliárd forintos támogatást biztosít a magyar haltermelők számára a kormányzat – mondta az Agrárminisztérium (AM) a vidékfejlesztési programok végrehajtásért felelős helyettes államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című csütörtöki műsorában.
Papp Zsolt György közölte: az úgynevezett krízistámogatással a tavalyi aszály és az orosz-ukrán háború miatt megnövekedő takarmányárak miatt nehézséget szenvedő halgazdálkodóknak, azaz haltermelő tógazdaságoknak és intenzív üzemű haltermelők részére kívánnak kézzelfogható segítséget nyújtani.
Az érintettek a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program felszabaduló forrásaiból részesülhetnek összesen 3,1 milliárd forintos támogatásban száz százalékos támogatási intenzitás mellett, a kifizetések az idén év végéig meg is fognak történni – fejtette ki.
Hozzáfűzte: a krízistámogatásból mindazon vállalkozások, civil szervezetek, nemzeti parkok, önkormányzatok részesülhetnek, amelyek az elmúlt évben igazolhatóan halat termeltek.
A palyazat.gov.hu oldalon elérhető felhívásra jelentkezőknek a támogatási kérelmek benyújtására július 23-tól van lehetőségük, a kifizetési kérelmeket október végéig kell beadni, a tárca az év végéig zárja le a kifizetéseket – közölte Papp Zsolt György.
A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz keretében további több mint húszmilliárd forintot biztosítanak az ágazat fejlesztésére és e források hatékony felhasználását is segíti a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet és az MBH Bank között nemrégiben létrejött stratégiai együttműködés – fűzte hozzá a helyettes államtitkár.
Pár napja Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a támogatási konstrukció számítási alapja – amelyet az Európai Bizottság elfogadott – a takarmányár elmúlt időszakbeli növekedése, ugyanis az akvakultúra termelés költségszerkezetében az egyes tételek közül a takarmány képviseli a legnagyobb súlyt, termelési rendszertől és technológiától függően 30-60 százalékot.
Az intenzív üzemeknél a kompenzációs támogatás kiszámítását a 2022-ben megtermelt halmennyiség (tonna) és a tonnánkénti takarmányköltség-növekmény szorzata adja. Segítségre azok a termelők jogosultak, akik 2022-ben igazolhatóan halat termeltek.
A tógazdaságokban a haltermelés hároméves ciklusban történik, ezért azok a termelők jogosultak kompenzációs támogatásra, akik 2020-ban, vagy 2021-ben, vagy 2022-ben igazolható módon takarmányozást végeztek, valamint 2022-ben üzemelő tóterülettel rendelkeztek – mutatott rá Feldman Zsolt.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum)