2025. július 2. szerda | Ottó
Halgazdálkodás

Kényszerlehalászás kezdődik a balatoni halastavaknál

Kényszerlehalászás kezdődik a balatoni halastavaknál

A talaj felső rétegéből már 50–100 milliméter csapadék hiányzik. A szárazság miatt július első hetében megkezdik a lehalászást a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) halastavain.

Vannak a társaságnak olyan halastavai, amelyek jelenleg is kritikus vízszinttel küzdenek, ezért az elkövetkező hetekben el kell kezdeni a lehalászást, és a vizet átengedni olyan tavakba, amelyeket most nem tudunk lehalászni – tájékoztatta a sonline.hu-t Fodor Ferenc.

A haltermelési igazgató elmondta, a halállományt értékesítik; áthelyezik olyan tavakba, ahol még megfelelő a vízmélység; egy részét pedig – várhatóan – a Balatonba telepítik.

– A kimutatásokból is jól látszik, nagy a szárazság, a talaj felső, körülbelül egy méteres rétegéből 50–100 milliméternyi csapadék hiányzik. Az ilyenkor lehulló, 5–10 milliméteres záporokat a talaj azonnal elnyeli, a növények pedig elpárologtatják. Ez már érdemben nem hoz vizet a halastavainkba – állapította meg Fodor Ferenc.

A BHNp Zrt. jelenleg több mint 1100 hektárnyi halastavat kezel a Balaton déli partján, ám ezek egy része már most is „fél vízen” áll, vagyis akár 50–60 centiméterrel is alacsonyabb a vízszint az ideálisnál. 

– A pogányszentpéteri gazdaság kisebb tavaiban étkezési méretűek a halak, amelyeket horgásztelepítésre el lehet adni. Onnan leengedjük, a mórichelypusztai halastavakon pedig megfogjuk a vizet. A varászlói tógazdaságban először egy 3, majd egy 7, szükség esetén egy 11 hektáros tavat halászunk le, és az összesen 21 hektárnyi vízmennyiséget szétosztják az alsóbb, még 160 hektárnyi halastavat ellátó területen – magyarázta a termelési vezető.

Fodor Ferenc hozzátette, a Kőröshegyi-séd által táplált, 20 hektáros balatonföldvári halastavukból tavaly augusztus 20-a előtt egy héttel gyakorlatilag teljesen elpárolgott a víz. 

Most is hasonló a helyzet, idén július végére tervezik a lehalászását, mert addigra várhatóan ismét kiszárad. Hasonló gondokkal küzdenek a balatonszárszói halastónál is, amelyet a Büdösgáti-vízfolyás táplál – ennek vízhozama gyakorlatilag nullára csökkent. 

Fodor Ferenc kiemelte, a társaság tudatosan készült a vízhiányos időszakra, mivel már a tavalyi ősz is rendkívül aszályos volt. A téli hónapok is gyakorlatilag csapadék nélkül teltek, így sem a talaj nedvességtartalma, sem a tavak vízszintje nem állt helyre. Ezért azokba a medrekbe, amelyeket most lehalásznak, olyan méretű halállományt telepítettek, amelyet nyáron, a különböző piaci igények szerint értékesíteni lehet.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: BHNp Zrt.)