A Tisza-tavi haltelepítések évek óta szinte meghatározott menetrend szerint történnek. Ezek időpontját mindig úgy próbálják meghatározni, hogy a kihelyezés a haltétel számára a lehető legbiztonságosabb legyen. Ez alól kivételt képez a fogható méretű, háromnyaras ponty, mert ez esetben a horgászigények gyors kielégítése ez elsődleges szempont.
A Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. közleménye szerint idén tavasszal a szokásos rend szerint kihelyeztek a 400.000 darab előnevelt csukaivadékot és a 14.000 darab egynyaras compót, nyáron pedig a 10.000 kilogramm háromnyaras pontyot.
Azok számára, akik jobban követik a haltelepítéseket, feltűnhetett, hogy tavasszal „elmaradt” az egy- és kétnyaras pontyok kihelyezése. Ezek természetesen nem maradnak el, csak őszre csúsztak. Az időbeli eltolódás oka nem szakmaiatlanság vagy a Tisza-tó üzemrendjének figyelmen kívül hagyása volt, hanem az ügyviteli bonyodalmak – közölték.
A Tisza-tavi Sporthorgász Kft. közbeszerzésre kötelezett társaság, emiatt a horgászegyesületektől eltérően nem vásárolhatnak szabadon nagyobb haltételt.
A közbeszerzési eljárások sajnos drágák és időigényesek, de a siker még így sem garantált. Az utóbbi években tapasztalható piaci bizonytalanság miatt a termelők kevésbé kockázatvállalók, nem merik hónapokra lekötni az árujukat, ezért ajánlatot sem nyújtanak be egy-egy közbeszerzésre – írták.
Hozzátették: az energia- és a takarmányár-emelkedés ráadásul felfelé hajtotta a hal árát is. Utóbbi tény miatt az előzetes kalkulációk azt mutatták, hogy a beszerzendő haltételek várhatóan magas értéke miatt úgynevezett uniós eljárást kell lebonyolítania a társaságnak. Ez a közbeszerzési gyakorlat hosszadalmasabb, mint az úgynevezett nemzeti eljárás.
Az előbb részletezett nehézségek azt eredményezték, hogy a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. tavaszi közbeszerzése eredménytelenül zárult, egyszerűen nem kaptak ajánlatot senkitől.
Emiatt új eljárást kellett indítaniuk, mert ahogy fogalmaztak, „nem maradhat el egyetlen haltétel kihelyezése sem, számunkra a horgászvendégek elégedettsége a legfontosabb”.
Ezt viszont már csak nyáron tudták lebonyolítani. A termelők akkor már viszonylagos pontossággal tudták megbecsülni a várható haltermésüket, ezenkívül a rövidebb szállítási határidő is ajánlattételre sarkallta őket. A szerződések megkötése már a nyár második felére esett, így a haltételek szállítása a haltermelő tógazdaságok halászati gyakorlata szerint őszre tolódott.
„Aggodalomra azonban nincs ok, hiszen a kihelyezések helyszíneit úgy választottuk meg, hogy a halak az őszi vízszintcsökkentés időszakában is le tudjanak vonulni a mélyebb víztestekbe. Addig még néhány hét hátra van, a pontyoknak lesz elég idejük a megfelelő élőhely megtalálására” – hangsúlyozták a közleményben.
A telepítések sorának tehát még nincs vége. Várhatóan a jövő héten megérkezik a maradék 13.000 kilogramm (mintegy 130.000 darab) egynyaras ponty, ezenkívül a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. támogatási igényt nyújtott be a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) által indított „Standard és preferált őshonos halfajok telepítése, visszatelepítése” jogcímű pályázatra.
Ennek részeként a héten 1.500 kilogramm kétnyaras pontyot helyeztek ki, valamint november végéig további 3.700 kilogramm háromnyaras ponty, 500 kilogramm egynyaras compó, 100 kilogramm egynyaras süllő és 400 kilogramm egynyaras csuka telepítése várható.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)