2026. augusztus 11. kedd | Tiborc, Zsuzsanna
Halgazdálkodás

Zsinórban ötödik alkalommal mentették a halakat a szolnoki Vegyi kubikból – fotókkal

Zsinórban ötödik alkalommal mentették a halakat a szolnoki Vegyi kubikból – fotókkal

Újabb jelentős mennyiséggel folytatódott a halmentés a szolnoki Ártéri Horgásztónál: az ötödik alkalommal összesen 1175 kiló halat fogtak ki, amelyek halgazdálkodási értéke 1,5 millió forint volt. A kifogott őshonos halakat a Tisza szolnoki szakaszára juttatták vissza.

Ötödik alkalommal végzett halmentést a szolnoki Ártéri Horgásztónál a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ). 

Beszámolójuk szerint augusztus 10-én, hétfőn hajnalban megkezdett akció során összesen 1.175 kiló halat fogtak ki, a megmentett halállomány halgazdálkodási értéke 1,5 millió forint volt.

A KTVHESZ hivatásos halőrei és szerződött partnerei hajnali 5 órakor vet7ettték ki hálóikat az Ártéri Horgásztónál, vagyis a korábbi nevén Vegyi kubik területén. 

A kifogott őshonos halakat a Tisza szolnoki szakaszára szállították, hogy ott folytathassák életüket.

Az akció során 418 kiló pontyot (156 darab), 310 kiló amurt (31 darab), 200 kiló harcsát (33 darab), 80 kiló busát (4 darab), 38 kiló süllőt (19 darab), 26 kiló dévérkeszeget (51 darab) és 3 kiló csukát sikerült megmenteni.

Emellett 70 kiló törpeharcsát és 30 kiló kárászt is kifogtak, az idegenhonos, inváziós halfajokat eltávolították a vízterületről, így nem kerültek vissza a Tiszába.

A KTVHESZ június 25-én kezdte meg a halmentést az Ártéri Horgásztónál, és a mostani, augusztus 10-i akció már az ötödik alkalom volt. 

Azt már korábban jelezték, hogy a teljes halállomány egyszerre nem menthető ki, ezért a vízszint folyamatos csökkenésével párhuzamosan újabb és újabb halmentéseket végeznek. 

Az Ártéri Horgásztó a Tisza árterületén található, 35,1531 hektáros anyaggödör, amely az évek óta elmaradó tiszai árhullámok miatt került nehéz helyzetbe.

A vízpótlás lehetőségeit már megvizsgálták, de a szakértői anyag alapján annak technikai megvalósíthatósága is kétséges. Emiatt a halmentés maradt a veszélyeztetett halállomány megóvásának lehetősége.

A mostani közleményben a szövetség arra is felhívta a figyelmet, hogy a mentett halak áthelyezése ellenére nem garantálható minden egyed túlélése. 

Az extrém időjárási körülmények és a halászat során elszenvedett stresszhatás miatt egyes érzékenyebb halak elpusztulhatnak. Az ilyen egyedeket a halőrök a visszaengedést követően eltávolítják a folyóból.

A KTVHESZ a halmentéseket a vízállapot függvényében tovább folytatja.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KTVHESZ)