2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Nagy fogások

Az Adriai-tenger legveszélyesebb cápáját fogta ki egy horgász Horvátországban – fotókkal

Az Adriai-tenger legveszélyesebb cápáját fogta ki egy horgász Horvátországban – fotókkal

Egy helyi horgász horgára akadt egy kékcápa az Adriai-tengerben, ám azelőtt elpusztult, hogy kihúzták volna a vízből. Utoljára 1973-ban halt meg ember cápatámadásban a magyarok által is kedvelt tengeren.

Egy veszélyeztetett és szigorúan védett cápafajt, kécápát fogott ki egy helyi horgász Neum közelében a tengerben – számol be róla a hercegovina.info alapján a vg.hu.

A portál szerint ez a faj nem ritka az Adriai-tengerben, de a mélyben élnek, és ritkán közelednek a parthoz. Ha megközelítik a partot, az többnyire a téli hónapokban történik.

Bár Horvátországban szigorúan tilos ennek a fajnak a vadászata és zaklatása, most egy horgász beleakadt egy 12 kilós kölyök példányba, amely azelőtt elpusztult, mielőtt kihúzta volna a tengerből.

Ezt a fajt a világ egyik legveszélyesebb és az Adriai-tenger legveszélyesebb cápájaként tartják számon, mert a nagy fehér cápához hasonlóan vonzódik a vérhez. Amellett, hogy halakat és sirályokat is zsákmányul ejthet, a tenger felszínén akár az embert is megtámadhatja.

Nem kis termetűek, átlagosan három és fél és négy méter között nőnek, tömegük eléri a 150 kilogrammot.

Kevésbé közismert, hogy volt már a történelemben cápatámadás a horvát tengerparton. Ilyen esetet jegyeztek fel 1934-ben, 1955-ben és 1960-ban, valamint 1965-ben is elhunyt egy turista cápatámadás következtében. 

Az utolsó feljegyzett halálos cápatámadás 1973-ban történt, 2008-ban pedig az utolsó két olyan támadás volt, amikor az áldozatok nem sérültek meg halálosan.

Ugyan minimális az esélye, hogy az Adrián megtámadja a fürdőzőt egy cápa, de ha mégis bekövetkezne egy ilyen találkozás, a legrosszabb dolog, amit tehetünk, ha pánikba esünk.

„ Ne fröcskölj, mert ezzel csak felizgatod és felkelted a cápa érdeklődését” – mondta a CNN-nek egy cápaszakértő. 

Richard Pierce hozzátette: a cápának nincsen mancsa vagy keze, ezért ami érdekli, a szájába veszi. Ezért sok találkozó nem vezetett halálhoz, de komolyabb sérülésekhez sem. Viszont ha elkezdünk úszni vagy fröcskölni, akkor szinte biztosra vehető a támadás.

Mivel a cápa lesből támad, törekedni kell a szemkontaktus fenntartására – magyarázta Pierce. Rámutatott: ha folyamatosan megfordulunk, hogy a szemébe nézzünk, megnehezítjük számára a támadást. 

A szakértő kiemelte: amennyiben a cápa egyértelműen támad, igyekezzünk nagyobbnak tűnni a vízben, viszont ha csak elhalad mellettünk, inkább gömbölyödjünk össze, próbáljunk apróbbnak látszani. 

A cápatámadás egyik oka az lehet, hogy a cápa a táplálékforrás miatt vetélytársként tekint ránk.

Fotók az alábbi cikkben:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: hercegovina.info)