2024. március 28. csütörtök | Gedeon, Johanna
Nagy fogások

Madarat lehet fogatni a nagykátai horgásszal: kerceréce vette fel a bojlit

Madarat lehet fogatni a nagykátai horgásszal: kerceréce vette fel a bojlit

Mégis ki látott már olyat, hogy egy jókora kövér ponty helyett egy madár akadt volna fenn egy horgász botján? Juhos György egy csinos ponty helyet egy kercerécét akasztott meg a hatvani a hatvani A-Beton-tónál – írja a Blikk.

– Nem ez volt az első madár, amit horoggal fogtam ki az évek során. Először egy vízicsirkét sikerült megakasztanom, az egy fekete, kis testű vízimadár. Horogra akadt egyszer egy búbos vöcsök is. Az többször is megpróbált megcsípni, de a most kifogott réce a parton már nyugodtabban viselkedett. Pedig biztosan megijedt – kezdte nevetve György a Blikknek

Az 58 éves, nagykátai pecás 30 éve hódol hobbijának, amibe még a fiaival kezdett bele.

– Amikor a srácaim még kicsik voltak, egyszer eljöttek velem dolgozni a Balatonra, tulajdonképpen itt mentünk ki először a vízpartra halat fogni. Eleinte egyszerűbb eszközökkel próbálkoztunk, mentünk ide-oda. Amikor nagyobbak lettek, és becsajoztak, már másfelé vették az irányt, én pedig kint maradtam a parton. Nagyjából 10 éve, hogy elváltam, azóta évente 200-250 éjszakát is a vízparton töltök. Hidegben természetesen nem kint a botoknál ülök, hanem bent a lakókocsimban. Van egy elektromos kapásjelzőm, ami sípol, ha valami fenn akadt a horgon. Amikor legutóbb jelzett a készülék és kimentem, a vízen csak csapkodást hallottam, a tavon lévő tíz-egynéhány madár pedig felröppent. Kezembe vettem a botot, ekkor más sejtettem, hogy egy madár vette fel a csalit – idézte fel a madárkapást György.

A kerceréce nagyjából 70 méterre a parttól, 5 méter mélyen harapott rá az ízletes bojlira.

– A víz tetején vergődött, majd kissé lesüllyedt, ez ment egy ideig. A csőrében nemcsak a horog, hanem egy 150 grammos ólom is volt, ami lefelé húzta. Erre egyfajta nehezékként van szükség, hogy horgászatkor a csali egy helyben maradhasson és a zsinórt is ki lehessen feszíteni – magyarázta György.

– Végül egy merítőhálóval sikerült kiemelni a partra, ahol megszabadítottam a horogtól. A csőre szélén található vékonyabb bőrrétegen keresztül akadt fent, de ez nem okozott komolyabb sérülést neki. A fájdalma egy tűszúrásnál lehetett valamivel erősebb. Amint elengedtem, azonnal beugrott a vízbe, elúszott vagy 30 méterre, majd felbukkant a tóban, már ment is vissza a többiekhez. Nem mindennapi fogás, de ha madarak vannak a közelben, előfordulhat ilyesmi – zárta a történetet a rutinos horgász. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Juhos György Facebook)