2025. július 1. kedd | Annamária, Tihamér
Nagy fogások

Megdőlt az országos koirekord: három kilót gyarapodott a gyékényesi kéttónusú – fotókkal, videóval

Megdőlt az országos koirekord: három kilót gyarapodott a gyékényesi kéttónusú – fotókkal, videóval

Legutóbbi kifogása óta három kilóval növelte tömegét a Gyékényesi Kavicsbányató híres hala, a horgászok által Grálként ismert kéttónusú koi ponty, és így új országos rekord született.

Június második felében kezdték meg a pecát Tóth Attiláék a Gyékényesi Kavicsbányatavon, vagy ahogy sokan ismerik, a Kotrón, annak is a 32-es számú helyén. Abban bíztak abban, hogy a nyári meleg ellenére kamera elé tarthatnak néhány gyékényesi szépséget. 

Az ilyenkor szokásos előkészületek után a legmelegebb órákban láttak neki az előttük elterülő meder feltérképezésének. 

A tábortól körülbelül négyszáz méterre, a félszigettől nagyjából tíz méterre egy kedvezőnek tűnő púp tetejét választották ki etetésnek és a szerelék elhelyezéséhez.

48 órán át gyakorlatilag semmi sem történt, türelmesen vártak. Aztán június 23-án 17 órakor három apró csippanásra lett figyelmes Tóth Attila. 

„Amikor kézbe vettem a botot, a zsinór iránya egyértelműen mutatta, hogy a hal a mély víz felé indult. Egymagam pattantam csónakba, igyekeztem minél előbb beérni, nehogy akadót fogjon. Mire odaértem, már jócskán behúzott a mélybe. Hosszú percekig nem tudtam zsinórt nyerni tőle – amit felcsévéltem az orsó dobjára, azt azonnal visszakövetelte. Így ment ez körülbelül húsz percig, amikor is végre a bot elkezdte felőrölni a hal erejét” – olvasható a horgász Pecaverzumnak küldött beszámolójában. 

„Először, ahogy megpillantottam a négy-öt méter mély vízben – folytatta Tóth Attila – egy kisebb példánynak tűnt. De amikor feljebb ért, egy élénk narancssárgás szín villant meg a testén. Nem tudtam, káprázik-e a szemem, vagy valóban Grál, az ország legnagyobb kétszínű koi pontya szívta fel a csalim.”

A következő húzások után azonban már biztos volt benne, hogy ő az. A kapitális gyékényesi trófea, akit eddig csak ámulva nézegetett fotókon.

„A fárasztás most vált igazán izgalmassá. Az adrenalin átjárta minden sejtem, végtagjaim remegtek, de a botot biztos kézzel tartottam. Egyre közelebb és közelebb került, már-már készültem a szákolásra. A színes óriás felfeküdt a víz felszínére – egy óvatos mozdulattal húzni akartam a szákba” – de ez csak terv volt, Grál másképp vélekedett, fordult egyet, és kimenekült a hálóból.

„Csak le ne akadjon! El ne veszítsem!” – cikáztak a gondolatok a pecás fejében.

Amikor újra felfeküdt a felszínre a hal, már hibázott, egy határozott mozdulattal szákba kerítette a rekorder.

„Megvan! Elkaptam! Megfogtam a világ egyik legcsodálatosabb halát!” – így ujjongott önfeledten.

Egészen addig, amíg ki nem derült, hogy egyedül képtelen beemelni a csónakba, nem gondolta, hogy ilyen súlya van. Azonnal szólt társának, Kiss Péternek, hogy siessen a segítségére. Amint beért a fogás helyszínére, a szákba nézett, és szóhoz sem jutott.

„Ne mondj semmit, haver... Ő az!” – mondta elcsukló hangon Tóth Attila, majd közös erővel matracra fektették a kéttónusú koit. 

Folyamatosan locsolva pár perc alatt partra értek vele, útközben értesítették a halőrt, a többiek, Pukanec Péter és Kalivoda Tibor pedig már előkészítették a mérlegeléshez szükséges eszközöket. 

„Amikor megláttam az értéket, nem hittem a szememnek. Az egész csapat egy emberként örült velem” – és bizony volt is minek: 29,05 kilogrammig szaladt a mutató. Ehhez 87 centis testhossz és 97 centis kerület társult.

„Sokan azt hitték, Grált ellopták a gyékényesi tóból. Ez most ékes bizonyíték lett: a kétszínű koi itt van, él és gyarapszik!” – summázta a történteket az új országos rekorder. 

Fogását ugyanis hitelesítette a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), megjelent az abszolút rekordok között

A korábbi csúcsot szintén ezzel a hallal Kápolna László tartotta, aki 2023. június 20-án kereken 26 kilósan fogta ki

„Miután a horog ütötte sebet fertőtlenítettük, és utoljára megcsodáltuk, a narancs-fekete óriást visszaengedtük a kotró mélyébe. Lassú, komótos mozdulatokkal úszott tova, én pedig még mindig nem hittem el, hogy személyesen találkozhattam vele” – hálálkodott a sorsnak Tóth Attila, aki egy 28 milliméteres, gyümölcsös bojlit használt. 

A szerelékről elárulta, a 40 méter hosszú, 0,55 milliméteres előtétzsinórt 0,50 milliméteres fluorocarbon előke követett. A 4-es méretű horognál Blow Back Rig kötési technikát alkalmazott.

Videó:

@atti_carpangler #foryoupage #karmabaithungary #karmabait #nekedbe #catchandrelease #karmabaitslovakia #carp #pontyhorgászat #carpangling #hungary original sound - Fishing Buddies A.C (Pmb)

Még fotók:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Tóth Attila/Pecaverzum)