2025. július 9. szerda | Lukrécia
Peca+

Albínó hód tűnt fel a Hortobágyi-halastónál – fotókkal

Albínó hód tűnt fel a Hortobágyi-halastónál – fotókkal

A pünkösdi hétvégén a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) két vendége nem mindennapi ritkaságot fotózott Hortobágyi-halastavon.

A lencsevégre került állat egy albínó színezetű eurázsiai hód (Castor fiber) volt – írja közösségi oldalán a HNPI.

Az albínó állatok általában fehér vagy rózsaszín szőrzettel, tollazattal vagy pikkelyekkel, valamint vöröses szemekkel rendelkeznek. 

Az albinizmus (latin albus – fehér szóból) egy genetikai rendellenesség, amely előfordulhat emlősöknél, madaraknál, hüllőknél, kétéltűeknél és halaknál egyaránt.

Az eurázsiai hód Eurázsia legnagyobb termetű rágcsálója, Európában és Ázsiában a hódfélék családjának (Castoridae) egyetlen őshonos képviselője. 

Magyarországon az utolsó eurázsiai hódot 1854-ben ejtették el. A Nagyalföld területéről már korábban, valószínűleg az 1600-as évekre kipusztult. A hódokat kártételük miatt, valamint prémjükért, pézsmájukért, esetenként húsukért vadászták.   

A faj visszatelepítése hazánk területére az 1990-es évek elejétől kezdődött, sikerét mutatja, hogy ma már az ember közvetlen közelében, így mesterséges halastavakon is előfordul. Míg a hód jelenléte és természetátalakító tevékenysége (ökoszisztéma-mérnök faj) természetvédelmi szempontból sokszor pozitív irányú, kártétele miatt az ember-vadvilág konfliktusok állandó szereplője, így társadalmi megítélése vitatott. 

Az eurázsiai hód az Európai Unió legtöbb tagállamában Natura 2000-es, közösségi jelentőségű jelölőfaj. Hazánkban 1988 óta védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: HNPI)