2024. november 22. péntek | Cecília
Peca+

Balatoni mintára nyitnak limnológiai kutatóintézetet a Tisza-tónál – videóval

Balatoni mintára nyitnak limnológiai kutatóintézetet a Tisza-tónál – videóval

A Debreceni Egyetem és Tiszafüred önkormányzata újabb megállapodást kötött, melynek része egy limnológiai kutatóintézet létrehozása a Tisza-tavi városban. Az egyetemi szakemberek többek között hidrobiológiai és agrártudományi kutatásokat végeznek, megoldásokat keresnek a Tisza-tóval kapcsolatos legégetőbb problémákra. Az együttműködés – melyet az egyetem vezetői és Tiszafüred polgármestere október 2-án, szerdán írták alá – segítheti a térség gazdasági és turisztikai fejlődését is.

A Debreceni Egyetem és Tiszafüred városa először 2019-ben kötött megállapodást, amely a gazdaságra és a turizmusra terjedt ki. A felek ezt az együttműködést bővítették most ki a hidrobiológia, az agrártudományok, illetve a limnológia területére – számoltak be az oktatási intézmény honlapján

– A limnológia és a Tisza-tóval kapcsolatos környezetvédelmi teendők nagyon szerteágazó feladatokat jelentenek. Tihanyban a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) őrködik a Balaton egészének a vízminőségén, de a Tisza-tónál nincs ilyen, és a környező települések érzékelik, hogy baj lehet a hínárosodással, a halállománnyal, az iszaposodással, főleg annak tükrében, hogy komoly fejlesztéseket terveznek a térségben. Ennek a tudományos háttere hiányzik, ezért gondoltuk azt, hogy a Debreceni Egyetem kihasználja a multidiszciplinaritásából adódó lehetőségeit Tiszafüreden a limnológiai intézet létrehozásával – fejtette ki Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora. 

Ujvári Imre, Tiszafüred polgármestere hozzátette: az együttműködés kiszélesítése óriási lehetőség a város és a Tisza-tavi térség települései számára. 

– A cél az, hogy a Tisza-tó fenntarthatóságát biztosítani tudjuk a Debreceni Egyetem tudományos háttere révén. Az elmúlt öt évben több kihívással kellett szembenézni, többek között a vízminőség romlásának veszélyével, újabb szúnyogfajok és olyan inváziós fajok megjelenésével, amelyek felboríthatják a mostani ökoszisztéma egyensúlyát. Mi egy önkormányzat vagyunk, korlátozottak a lehetőségeink, nem rendelkezünk olyan tudásbázissal, kapcsolatrendszerrel, mint az egyetem, ezért jelentős ez a megállapodás. Az egyetemi szakemberek a limnológiai kutatóintézetben helyben foglalkoznak majd ezekkel a kérdésekkel – emelte ki a polgármester. 

Bács Zoltán kancellár arról beszélt, hogy a Tisza-tóval kapcsolatos kutatások néhány hónapon belül elkezdődnek.  

– Három évvel ezelőtt, a modellváltáskor az egyetem által az állammal kötött keretmegállapodásban – ami 2044-ig szól – szerepel Tiszafüreden egy kutatóintézet, egy limnológiai intézet létrehozása. Amíg ez meg nem valósul, az önkormányzat által biztosított helyiségekben el fogjuk kezdeni ezt a munkát, legkésőbb a jövő év elején – ismertette a Debreceni Egyetem kancellárja. 

A megállapodást Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Ujvári Imre polgármester írta alá október 2-án, szerdán a Debreceni Egyetemen.

Az eseményen részt vettek a megállapodásban közreműködő egyetemi egységek – Általános Orvostudományi Kar, Egészségtudományi Kar, Gazdaságtudományi Kar, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Természettudományi és Technológiai Kar, Biodiverzitás, Vízgazdálkodás és Klímaváltozás Kompetencia Központ – vezetői is.

A Mohosz is bejelentette igényét a Tisza-tó halgazdálkodási jogára. Részletek ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Debreceni Egyetem)