2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Peca+

Megfejtették az átlátszó fejű hal titkát

Megfejtették az átlátszó fejű hal titkát

A hordószemű hal különlegessége, hogy a feje teljesen átlátszó. Most arra is rájöttek, mi köze van ennek a szeméhez.

Hatszáz-nyolcszáz méterrel az óceán felszíne alatt, ahová már kevés napfény ér el, él a hordószemű hal (Macropinna microstoma), amelynek átlátszó a feje, így a szemével azon keresztül képes felfelé nézni.

A The Guardian alapján a HVG azt írja, hogy az állatnak azért van zöld színű szeme, mert ezzel tudja a legtöbb fényt összegyűjteni a homályos vízben. 

Arra is képes, hogy különbséget tegyen a napfény és a biolumineszcencia között. Ez utóbbi olyan fény, amit a benne zajló biológiai folyamatok révén bocsát ki egy élőlény. A hordószemű hal emiatt könnyebben le tudja vadászni a zsákmányát.

Bruce Robison, a kaliforniai Monterey Bay Aquarium Research Institute tengerbiológusa csapatával együtt nemrég közelebbről is megvizsgálta az állatot, amelyet 2021-ben már sikerült egyszer levideózni. 

A kutatót régóta érdekelte, hogyan tud egy állat úgy vadászni, hogy közben a szeme folyamatosan felfelé mered.

Kiderült: az állat képes mozgatni a szemét, vagyis egészen addig nyomon tudja követni a zsákmányt a tekintetével, amíg az a szája elé nem úszik.

A kutató szerint az átlátszó fejre azért van szüksége a halnak, mert így képes megvédeni a szemét a szifonoforok csápjától. Ezek olyan élőlények, amelyek mérgező csápjaikkal ejtik el az áldozataikat. A hordószemű hal többek között ezek közül eszi ki a táplálékát.

A kutatók szerint nem könnyű a természetben megfigyelni ezeket az állatokat. A 15 centiméteres halat Robinson a 30 éves pályafutása alatt csak nyolcszor látta, reméli azonban, hogy a jövőben még tud majd élő példányokat vizsgálni.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Youtube képernyőfelvétel)