Alternatív helyszínek kijelölését is vizsgálja a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) a lukácsházi Abért-tóra tervezett országos bajnoki középdöntők ügyében, ugyanakkor jelenleg még megoldhatónak látják a versenyek megtartását az azbesztszennyezés miatt lezárt parkolók használata nélkül.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Nyuduvizig) akkreditált mintavétel alapján azbeszt jelenlétét igazolta az Abért-tó nagyparkolójában, a horgászparkolóban és az ezeket összekötő úton, valamint a Dozmati víztározó bekötőútján és parkolójában is. A lezárások után a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége ideiglenes parkolóhelyeket jelölt ki az Abért-tónál.
A lezárások után a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége a Nyuduviziggel egyeztetve ideiglenes parkolóhelyeket jelölt ki az Abért-tónál. A korábban kialakított horgászparkolók mellett található zöldfelületeken és betonozott útszakaszokon engedélyezik a parkolást úgy, hogy az ne akadályozza a forgalmat.
A szövetség hangsúlyozta, hogy a horgászat továbbra sem tiltott a tavon, ugyanakkor a lezárt parkolókba és szervizutakra behajtani tilos, a parkolókat összekötő szervizutakon pedig gyalogosan és kerékpárral kizárólag saját felelősségre lehet közlekedni.
A kialakult helyzet kapcsán a Pecaverzum megkereste a Mohoszt, amely válaszát a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségével egyeztetve küldte meg.
A szervezet hangsúlyozta, hogy a Nyuduvizig és az illetékes hatóságok intézkedéseinek elsődleges célja a megelőzés és a lakosságot érő esetleges kitettség minimalizálása.
„A Vas Vármegyei Kormányhivatal tájékoztatójában foglaltak alapján is egyértelműen látható, hogy a kockázatot nem önmagában az azbeszttartalmú anyag jelenléte, hanem az abból felszabaduló és tartósan belélegzett rostok jelenthetik” – írták.
A Mohosz szerint a jelenlegi intézkedések a kiporzás csökkentését, a forgalom korlátozását és a területek biztonságos kezelését szolgálják, ezért a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége együttműködik minden illetékes szervezettel.
Arra is kitértek, hogy az osztrák bányákból származó, feltételezetten azbeszttel szennyezett kőzúzalék ügyében több helyszín érintettsége is vizsgálat tárgyát képezheti. Hangsúlyozták, hogy a Mohosz és a vasi szövetség minden esetben az illetékes hatóságok hivatalos állásfoglalásait és az akkreditált laborok eredményeit tekinti irányadónak.
A Mohosz megerősítette, hogy az Abért-tavon jelenleg nem tiltott a horgászat, ugyanakkor a parkolási korlátozások és előírások betartását minden horgásztól kérik.
A Mohosz Versenysport Irodájának tájékoztatása alapján az Abért-tóra tervezett országos bajnoki középdöntők előkészítése továbbra is folyamatban van. A helyszínen június 11–14. között rendeznék meg a XI. Method Feeder Országos Bajnokság 2. középdöntőjét, augusztus 7–9. között pedig az V. Rakós Botos Pontyfogó Országos Bajnokság 1. középdöntőjét.
A Mohosz hangsúlyozta, hogy a versenyeket kizárólag abban az esetben tartják meg, ha minden hatósági, egészségügyi és biztonsági feltétel teljesül.
„A helyzet folyamatos értékelés alatt áll, de jelen pillanatban megoldhatónak tűnik a parkolók használata nélkül a versenyek megtartása” – közölték.
A szervezet azt is jelezte, hogy alternatív helyszínek lehetőségének vizsgálata szintén napirenden van, és szükség esetén másik versenyhelyszín kijelölése sem zárható ki.
Hozzátették: elsődleges céljuk, hogy az illetékes szervek által előírt intézkedések végrehajtásával az Abért-tó biztonságosan használható maradjon a hétköznapi és a versenyhorgászok számára is.
A Mohosz szerint, ha az Abért-tóra tervezett versenyeket mégsem lehet megtartani, akkor az új helyszínekről hivatalos csatornáikon időben tájékoztatják majd az érintetteket.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: