2024. május 3. péntek | Irma, Tímea
Aktuális

187 milliós horgászturisztikai fejlesztés valósult meg Zalaszentmihályon

187 milliós horgászturisztikai fejlesztés valósult meg Zalaszentmihályon

A Zalaszentmihályi Tőzegbányató nagy kilátójánál adott interjút Adorján Jenő, a Zalaszentmihályi Horgászok Egyesületének elnöke a megvalósult fejlesztésekről. A kilátó új, még árad belőle a favédő illata. Mögötte szintén új az egyesület irodaháza, a tágas esőbeálló, a szabadtéri színpad. A tó partjának e szakaszán csónakok sokasága ringatózik, illetve kikötve vár gazdájára a stégek mentén is.

– Lassan teljesen elkészülünk mindennel. Tagadhatatlan, megviseltek a pályázat megvalósításának évei. Az első három év az előkészületekkel telt el, aztán jött a covidválság is, ami hátravetett bennünket, mígnem jóváhagyták a kérelmünket. Végül is a zalaszentmihályi horgásztó turisztikai fejlesztése és tanösvény kialakítása pályázatunkat 2022. június 18-án hagyták jóvá, s 187 millió forint százalékos támogatásban részesültünk. A projekt várható befejezésére akkor 2023. szeptember 15-ét adták meg. A nagyobb dolgok mind készen vannak már. Megépült a 3,7 kilométer hosszú nem kő zúzalékos, hanem térkőburkolatú sétány, amely valóban „U” alakban teszi lehetővé a tó bejárását. Itt előttünk a nagy kilátó torony magasodik, amelynek a tetejéről belátható a csodálatos tavunk, melynek szigetein apró horgászházak bújnak meg a körülvevő növényzetben. Ezen kívül még további négy kisebb toronyról is meg lehet figyelni a vizet, a madarakat. Építettünk két új stéget is, nyolc horgászállást, amelyek heverőkkel berendezett kis házak, szalonnasütőkkel, térvilágítással. A sétány mentén tíz illemhelyet is létesítettünk, továbbá pergolákat, amelyek alá többen is leülhetnek, pihenhetnek, élvezhetik a mintegy 110 hektáros tó minden szépségét, adottságait – sorolta a zaol.hu-nak Adorján Jenő, s nem titkolta el azt sem, hogy sokan türelmetlenek voltak a tekintetben, hogy mindez maradéktalanul megvalósul-e. 

Közben több, a megújulást szolgáló, a pályázathoz kapcsolódó intézkedést is hozott az egyesület vezetősége. Rendezték például a horgászhelyek tulajdoni megújítását, kötelezték a tulajdonosokat, hogy tulajdoni lapszámmal ellátott, egységes egyesületi táblát helyezzenek ki a létesítményükre. 

Minden tagnak felhívták a figyelmét arra, hogy ki-ki kizárólag csak két horgászhellyel rendelkezhet. Továbbá a csónakokra is helyezzék el a tagsági lapszámot, hogy ezeket is be lehessen azonosítani. A csónaktulajdonosokat megkérték, hogy a parton fekvő csónakokat maradéktalanul tegyék vízre vagy szállítsák el, mert az egyesület a parton fekvő, illetve a számmal nem rendelkező ismeretlen csónakokat elszállítja.

– Készülünk a pályázat megvalósulásának hivatalos átadására. Ennek szeptember közepe az előzetes dátuma, de amíg maradéktalanul nem leszünk kész mindennel, addig nem lesz átadó ünnepség. Még az útbaigazító és az ismeretterjesztő táblák nem készültek mind el, illetve nem lettek felállítva. A tanösvényen haladva e táblák segítségével ismerkedhetnek meg a látogatóink a térség kialakulásával, a tőzegkitermelés folytán a bányató születésének történetével és következményeivel, a jellegzetes vizes élőhelyekkel, a területre jellemző növény- és állatvilággal. De ezek a táblák szólnak Magyarország halairól, viselkedésükről, életmódjukról. A madármegfigyelő tornyokból pedig az érdeklődők szemügyre vehetik a tavi világ madarait – vázolta az információs táblák tartalmát Adorján Jenő,

Elmondta azt is, hogy az új számozás szerint 127 horgászház áll a tavon, illetve a tó mentén, amiből nyolc az egyesületé, amelynek tíz csónakja is van, közülük hét vadonatúj. A tavon összesen, több mint háromszáz csónak ringatózik.

Az egyesületnek az elmúlt években mintegy ötezer tagja volt, amit a mostani megélhetési nehézségek visszavetettek, de remélik, hogy év végére a taglétszám is visszafejlődik a megszokott szintre. Az viszont már most látszik, hogy a távolabbról érkező horgászok magukkal hozzák a családtagjaikat, akik jól érzik magukat a tó körül, kihasználják a sétány és a tornyok adta lehetőségeket. A vendégházak is rendre megtelnek vendégekkel.

Megújul az egyesület honlapja is, hogy minél szélesebb körben lehessen információkat szolgáltatni.

A zalaszentmihályi horgásztó, a Szévíz csatorna festői  völgyében helyezkedik el a falu közvetlen határában. A ’70-es évek végén befejezett tőzeg és mésziszap bányászat helyén alakult ki, rendkívül változatos 1-4 méter mélységű mederrel. A víznek befolyó utánpótlása nincs, horgásztó vízoszlopa 40-70 centiméteres ingadozással a talaj vízszintjét követi – olvasható a zszhe.hu-n.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: zszhe.hu)