Június 26-án egy Sallai Zoltán által kifejlesztett elektromos kecével folytatott vizsgálatot a Tisza-folyó tiszafüredi-poroszlói szakaszán, a 430-as folyamkilométer alatt Harka Ákos és Juhász Máté. A folyómeder 10 méter mély, a duzzasztás ellenére is kissé sodró vizében egy viszonylag rövid kutatóhalászat során is 9 faj került elő – számoltak be a kutatók a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján.
A halak rendszertani sorrendben a következők voltak: bolgár csík (Sabanejewia bulgarica), halványfoltú küllő (Romanogobio vladykovi), dévérkeszeg (Abramis brama), bagolykeszeg (Ballerus sapa), karikakeszeg (Blicca bjoerkna), folyami géb (Neogobius fluviatilis), vágódurbincs (Gymnocephalus cernua), süllő (Sander lucioperca) és magyar bucó (Zingel zingel).
A kutatók számára a meglepő az volt, hogy az áramláskedvelő bolgár csíkból 24 példány került elő, melyek közül 18 idei, 21 és 26 milliméter közötti ivadék volt.
Bagolykeszegből 22 példányt fogtak, amelyekből 19 volt 24 és 32 milliméter közötti, és 9 magyar bucót is találtak a hálóban, amelyek közül 3 volt másodnyaras (52 és 57 milliméter között), 4 pedig kisebb, idei szaporulat.
„Az elektromos kecével történt fogási adatok azért jelentettek meglepetést, mert a folyóparthoz közel történt korábbi mintavételek alapján ezeket a fajokat kifejezetten ritkaságnak véltük. Örömünkre szolgál, hogy a mély folyómederben a jelenlegi viszonyok között is megtalálják létfeltételeiket” – írta jelentésében Harka Ákos és Juhász Máté.
Szavazz a 2025-ös év halára ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)