2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

24 éve történt a tiszai ciánkatasztrófa

24 éve történt a tiszai ciánkatasztrófa

A nap, amikor elfeketült a Tisza: 24 évvel ezelőtt rettenetes természeti katasztrófa sodort végig szőke folyónkon.

Február elseje a Tisza élővilágának emléknapja. 24 esztendővel ezelőtt ugyanis ilyenkor érte el a Szamos, majd a Tisza magyarországi szakaszát az a cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz, mely egy nagybányai aranybányából „szabadult ki” – írja a szoljon.hu.

A tiszai cianidszennyezés több ország területét érintő környezeti katasztrófa volt, melyet az okozott, hogy 2000. január 30-án este 10 órakor a nagybányai Aurul bányavállalat létesítményéből százezer köbméter cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos-folyóba, majd ezen keresztül a Szamosba és a Tiszába.

A halálosan mérgező hatású anyag koncentrációja száznyolcvanszorosan haladta meg a megengedett határértéket, így hatalmas pusztítást végzett az élővilágban.

A legsúlyosabb károk a Tisza élővilágában keletkeztek, ahol a 40 kilométer hosszan elnyúló cianidfolt két hét alatt vonult le.

A csernobili atomerőmű-baleset óta történt legnagyobb környezeti katasztrófának is nevezték. Becslések szerint mintegy 1240 tonna hal pusztult el, emellett sok más populáció is súlyos károkat szenvedett.

Nagy kérdés volt, hogy hosszútávon milyen károk keletkeznek a folyóban, annak élővilágában és a környezetben.

Talán a természet csodájának is köszönhető az, hogy még a legoptimistább előrejelzéseket is meghazudtolta a Tisza! Azon a nyáron ugyanis már halakat lehetett fogni a Tisza-tó horgászhelyein. Az újjászületéshez természetesen sok ember, szakértő munkájára is szükség volt.

Az Országgyűlés 2000. június 16-án elfogadott határozatában nyilvánította február 1-jét a Tisza Élővilágának Emléknapjává.

A szoljon.hu ritkán látott fényképeket is publikált. A galéria ITT tekinthető meg. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Wikipedia)