A Duna alacsony vízállása miatt első fokozatú intézkedési terv lépett életbe a Paksi Atomerőműnél, ahol emiatt kondenzátorok kisebb hatásfokkal működnek, és visszaesett a létesítmény teljesítménye is.
A Duna felmelegedett vize miatt az atomerőmű blokkjainak kondenzátorai némiképp kisebb hatásfokkal működnek, de ez semmilyen hatással nincs sem a biztonságra, sem pedig a termelés menetére, technológiájára – közölte az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kedden az MTI-vel.
Ez a jelenség a működésnek teljesen normális, minden meleg nyári időszakban megfigyelhető velejárója – tették hozzá.
Mindezek következményeképpen az erőmű teljesítménye jelenleg blokkonként 20-40 megawattal eltér a téli időszakban jellemző teljesítménytől, szándékos termeléscsökkentés – úgynevezett leterhelés – azonban nem történt.
A közlemény kitér arra, hogy a Paksi Atomerőmű a Duna alacsony vízállásához kapcsolódóan is rendelkezik intézkedési tervvel. A fokozatok meghatározott vízszintek elérésekor lépnek hatályba.
Jelenleg a 4 fokozatból az első fokozat érvényes, amely műszaki előkészületeken kívül nem igényel további intézkedést, az erőmű működésére nincs hatással, és az energiatermelést nem befolyásolja – szögezték le.
A Paksi Atomerőmű négy, egyenként bruttó 500 megawatt teljesítményű reaktorblokkal rendelkezik. Az erőmű 2021-ben mintegy 16 ezer gigawattóra áramot termelt, ezzel a hazai bruttó villamosenergia-termelés csaknem felét, a hazai bruttó villamosenergia-igény 34 százalékát adta.
A cég minden bizonnyal a Portfolio július 25-i cikkére reagált, amelyben megírták, hogy visszaesett a paksi áramtermelés.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Országos Atomenergia Hivatal)