A Malom-tó Horgász Egyesület vezetősége bejelentette, hogy szeptember 16-tól teljes horgászati tilalmat vezet be az albertirsai Malom-tóra.
Az indoklásban azt írták, a tó kritikus vízszintje, valamint a halak védelmének érdekében döntöttek így.
„Mivel nagyon leromlottak a horgászat feltételei, gyakorlatilag a kifogott halakat az utolsó öt méteren már iszapban lehet csak partra emelni, visszaengedni, ezért hoztuk meg a döntést” – közölték.
Hozzátették, a vizet folyamatosan figyelik, és a vízszint emelkedésének függvényében vonják majd vissza a tilalmat.
A tavon egyébként júliusban még 24 órás órás horgászversenyt rendeztek, amelyen 41 csapat vett részt, viszont a szeptemberi 7-i kupát már lemondták.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Halgazdálkodási Szakrendszere szerint a Malom-tó Horgász Egyesület kezelésében lévő víztest 3,52 hektáros.
2011-ben ünnepelte létrejöttének 600. évfordulóját. A tó történetét Szántó József Albertirsa Képes Krónikája néven megjelent helytörténeti kiadványban az alábbiak szerint írja le: „Jó ötszázötven esztendős az a tó. A Csíkos (ma Gerje) patak északi partját magas gáttal megemelték és a vizet zsilipekkel zárták el, mely így magas tóvá szélesedett. Így keletkezett Margit asszony tava, amelyre 1411-ben malmot építtetett és halászati jogot nyert. A megépült vízimalom már a törököknek is adózott. A törökkor után ismét halastónak használták. Sajnos a vízimalmot a Molnárházzal együtt az 1945-48-as években lebontották.”
1983-ban az akkori Szabadság MGTSZ dolgozói köréből megalakult a Szabadság MGTSZ Horgász Egyesület, mely 70 fős taglétszámmal kezdte meg működését. A Malom-tó Horgász Egyesület 1997. február 15-ig a Szabadság MGTSZ Horgász Egyesület nevet használta, majd ezt követően felvette új elnevezését, és a 90-es évek végén a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetségének (KTVHESZ) csatlakozott, melynek a mai napig is tagja – olvasható az egyesület honlapján.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Malom-Tó Horgász Egyesület)