2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

A lápi póc az Év Hala 2023-ban

A lápi póc az Év Hala 2023-ban

A fokozottan védett lápi póc – amelynek eszmei értéke 250 ezer forint – a szavazatok kicsit több mint 50 százalékát szerezte meg.  

A Magyar Haltani Társaság (MHTT) folytatva a hagyományokat a 2023-es évre is meghirdette „Az Év Hala” választást. A kitüntető címre ezúttal is három halfajt javasoltak. A jelölési elveknek megfelelően mindhárom faj őshonos vizeinkben, továbbá volt közöttük védett és fogható faj is. 

Szavazni december 31-én 12 óráig lehetett, a győztes pedig a lápi póc (Umbra krameri) lett megelőzve a sügért (Perca fluviatilis) és a selymes durbincsot (Gymnocephalus schraetser).

Összesen 5805 szavazat érkezett, amelyek közül több mint 50 százalékot zsebelt be a lápi póc, megközelítőleg 38-cat kapott a sügér és 12-őt a selymes durbincs.

Íme a pontos végeredmény: 

Az eddigi győztesek:

2010: nyúldomolykó (Leuciscus leuciscus)

2011: kősüllő (Sander volgensis)

2012: széles kárász (Carassius carassius)

2013: menyhal (Lota lota)

2014: magyar bucó (Zingel zingel)

2015: kecsege (Acipenser ruthenus)

2016: compó (Tinca tinca)

2017: harcsa (Silurus glanis)

2018: balin (Leuciscus aspius korábban, Aspius aspius)

2019: vörösszárnyú keszeg (Scardinius erythrophthalmus)

2020: fogassüllő (Sander lucioperca)

2021: jászkeszeg (Leuciscus idus)

2022: bodorka (Rutilus rutilus)

2023: lápi póc (Umbra krameri)

Amit a lápi pócról tudni érdemes:

Apró termetű, zömök testű halunk, mely kissé nyújtott, oldalról lapított. Farokúszója szabályosan lekerekített, kerekded mellúszóit, valamint az úszóiban található úszósugarakat egymástól külön-külön is képes mozgatni. Ezen sajátosságának köszönheti a „kutyahal” elnevezést.

Termetéhez képest testét viszonylag nagyobb méretű pikkelyek borítják, alap barnás színezetét az oldalvonala helyén elhelyezkedő, fémesen csillogó aranysárga csík díszíti. Enyhén felső állású szájában apró fogacskákból álló kefefogazat található, aminek segítségével bolharákokat, rovarlárvákat vagy halivadékokat zsákmányol.

Élőhelyeként, mint ahogyan azt neve is mutatja, a dús növényzetű mocsarakat és lápokat részesíti előnyben. Szaporodására tavasszal kerül sor, jellegzetes násztáncukat követően a nőstény őrködik az ikrákat rejtő fészek felett.

A vízszabályozási munkálatokat követően az egykor tömeges állománnyal bíró faj mind élőhelyének kiterjedése, mind a faj hazai állományainak mérete jelentősen csökkent. Fennmaradt állományai mára egymástól elszigetelten, holtágakban, tőzeglápokban, sekély vizű tavakban, kisebb vízfolyásokban és csatornákban vannak jelen.

A lápi póc további fennmaradását az egyre gyakoribbá váló száraz periódusok, valamint a Kelet-Ázsiából származó inváziós amurgéb is fenyegeti. Természetvédelmi szempontból igen értékes, fokozottan védett, bennszülött halfajunk, eszmei értéke példányonként 250.000 forint.

További fotók a lápi pócról ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)