2024. november 25. hétfő | Katalin
Aktuális

A megengedett duplájára nőtt az arzén a Sajó magyarországi szakaszán – videóval

A megengedett duplájára nőtt az arzén a Sajó magyarországi szakaszán – videóval

Újabb videót tett közzé Varga Tibor sebészorvos, a Sajó megmentéséért küzdő aktivisták egyike. Bemutatja, hogy a folyó alsóbb szakaszain növekszik az arzén koncentrációja.

A természetvédő múlt héten a Sajó magyarországi szakaszán, Sajópüspökinél vett üledékmintát, amelyből kiderült, hogy a hordalékban a vas aránya 4,15 százalék, illetve található még benne mangán 1420 mg/kg, nikkel 51 mg/kg és arzén 31 mg/kg arányban – írj az Index.

A szakértő felhívta a figyelmet, hogy az arzén aránya növekedett az előző mérések óta, jelenleg már több mint kétszeresen meghaladja a Magyarországon megengedett 15 mg/kg-os értéket.

Varga Tibor emlékeztet, hogy a Szlovák Tudományos Akadémia javaslata úgy szólt a szlovákiai illetékes szerveknek, hogy a folyóból el kell távolítani a veszélyes üledéket, semmi esetre sem szabad hagyni, hogy a sodrás a folyó alsóbb szakaszaira mossa. 

Hozzáteszi egyúttal, hogy a hatóságok több mint fél év alatt azt sem tudták elérni, hogy megakadályozzák a szennyezett bányavíz beáramlását a folyóba.

„Vettem a bátorságot, hogy főként magyar nyelvű, szlovák felirattal ellátott videót készítsek, hogy a 124 kilométer hosszú folyó magyarországi szakaszának környékén élők is tudjanak az arzén formájában jelentkező veszélyről, és ne csak az illetékes hivatalok nyilatkozataira hallgassanak, akik eleinte nem vették komolyan a helyzetet, majd azt állították, hogy már majdnem megoldották, majd rendkívüli állapotot hirdettek, most pedig folytatják a probléma elbagatellizálását és a közvélemény félrevezetését” – mondta Varga Tibor. 

Mint ismeretes, a Sajó szlovákiai szakaszán először február közepén észlelték a folyó vizének vöröses elszíneződését, amelyet, mint kiderült, az alsósajói vasércbányából kifolyó víz okozott, s a 2008-ig működő Siderit egykori bányatelepéről került a folyóba. 

Az eddigi vizsgálatok szerint a folyó vizében a vas mennyisége 12-szer magasabb a határértéknél, továbbá emelkedett mangán-, szulfát- és arzéntartalmat is kimutattak.

A Siderit bányaüzem 1975 és 2008 között működött, mikoris csődbe került. A szlovák állami Ércbánya-vállalat közlése szerint a csődbe jutott társaság a kitermelés leállítását követően nem tett eleget a bánya likvidálására vonatkozó kötelezettségeinek, így az „elengedhetetlenül szükséges” intézkedéseket maga az Ércbánya-vállalat hajtotta végre, még 2012-ben.

Az ügyben a június végi híradások szerint befejezték az alsósajói bányában a felszíni vizek elterelésének munkálatait, ennek következtében a Sajóba kerülő szennyeződés mértékét mintegy 80 százalékkal sikerült csökkenteni. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MTI/Komka Péter)