2024. április 29. hétfő | Péter
Aktuális

Akár hatszázezer forintba is fájhat egy fogási naplóba be nem írt, élve szállított ponty

Akár hatszázezer forintba is fájhat egy fogási naplóba be nem írt, élve szállított ponty

halőri szolgálata július 7-é, pénteken a Nagykunsági-főcsatorna vízterületén egy személyt vont ellenőrzés alá, akiről kiderült, hogy kifogott és megtartott 1 darab 47,5 centiméteres, 4,52 kilogrammos pontyot, melyet a fogási naplóba nem rögzített, és azt élő állapotban kívánta elszállítani.

A KTVHESZ közleményében emlékeztet, hogy a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény 67. § (1) bekezdése alapján a halgazdálkodási hatóság halvédelmi bírságot szab ki a fogási napló vezetését elmulasztó, az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben foglaltnál nagyobb (30 centiméter) testhosszúságú, jogszerűen kifogott halat a vízpartról nem leölve elszállító személlyel szemben.

A halgazdálkodási hatóság az állami horgászjegyet, turista állami horgászjegyet véglegesen visszavonja attól a személytől, akivel szemben halvédelmi bírságot vagy más hatóság által megállapított, a hal fogására irányuló tevékenységgel kapcsolatosan megállapított szankciót szabtak ki. 

A halgazdálkodási hatóság a határozatában a pénzbírság mellett az elkövetőt az állami horgászjegy váltásától is eltiltja, az eltiltás időtartama három hónaptól három évig terjedhet. A fenti esetben az eltiltás mértéke 3-18 hónap között lehet. 

A fogási naplónak a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló rendelet szerinti vezetését elmulasztó személlyel szemben kiszabható halvédelmi bírság mértéke horgászat esetén: 10.000-50.000 forint.

A halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló miniszteri rendeletben foglaltnál nagyobb testhosszúságú, jogszerűen kifogott halnak a vízpartról nem leölve történő elszállítása esetén kiszabható bírság mértéke: 10.000-500 000 forint.

A fentiek alapján mérleget vonva a KTVHESZ a fent leírt esemény anyagi vonzatait vizsgálta meg a horgászokmányok bevonása és a bírság kiszabása esetén.

• Állami jegy és fogási napló, minimális horgászegyesületi tagság: 13.000 forint

• Területi jegy: napijegy 5000 forint, éves összterületi jegy 44.500 forint 

• Halvédelmi bírság: 20.000-550.000 forint között

• Állami horgászjegy váltásától való eltiltás: 6-18 hónap.

A szabálytalan horgász tehát összesen minimum 38.000, maximum 607.500 forintos veszteséggel számolhat az eljárás végén, mely magába foglalja a bevont horgászatra jogosító okmányok díját és a kiszabott halvédelmi bírság összegét. És ehhez párosul még a 3-18 hónap közötti eltiltás, amikor nem kaphat állami horgászjegyet az illető.

A KTVHESZ azt közölte, hogy az elmúlt 3-4 hónapban sajnos nem az első ilyen esettel, amellyel a halőrök találkoztak. 

„Döntsék el, érdemes-e kockáztatni! Kérjük horgászainkat, hogy figyeljenek oda a fogási napló vezetésének szabályaira. Fontos a pontos dokumentálás, hiszen a halgazdálkodónak a haltelepítések mértékének megállapításához fontos információ a horgászok által beírt halfajonkénti fogási adatsorok” – fogalmaztak a közleményben. 

A KTVHESZ információi szerint módosították a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvényt, és a hamarosan hatályba lépő szigorításokkal egészül ki. 

A 67. § (1) bekezdése a következő w) és x) ponttal egészül ki:

(A halgazdálkodási hatóság halvédelmi bírságot szab ki)

w) a kifogott hal tárolására vonatkozó szabályokat megszegő,

x) a megfogott halnak a halász-, illetve horgászmódszerből adódó elkerülhetetlen minimumot meghaladó fizikai sérülést okozó” személlyel szemben.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KTVHESZ)