Segítséget kért egy horgász egy aranyszínű hal fajának megállapításához. A kép becsapós, pedig egy kis fejszámolással kideríthető az igazság.
Ismét érdekes fotót kapott a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapjának Mit fogtam? elnevezésű rovata, ahol olyan halakról szoktak fényképeket beküldeni, amelyekről a horgász nem tudja teljes bizonyossággal megállapítani, hogy melyik fajhoz tartozik.
„A mellékletben csatolt képen lévő halnak a beazonosításában kérném a segítségüket” – írta egy horgász az MHTT-nak.
A szakvélemény szerint a hal színezete első ránézésre valóban megtévesztő lehet, de mégis van olyan egyértelmű tény, ami alapján be lehet azonosítani a halat, és a fényképen is jól kivehető.
„A széles és az ezüstkárász elkülönítésében azonban önmagában a szín sosem biztos bélyeg, ugyanis a vízi növényzettel gazdagon benőtt, eutróf, esetleg tőzeges vízterekben az ezüstkárászok – a nevük ellenére – aranyló színűek is lehetnek. Akárcsak a fotón, ugyanis az oldalvonalon lévő 30 pikkely, a test és a hátúszó alakja alapján a hal ezüstkárász” – fogalmazott az MHTT.
A széles kárász vagy más néven aranykárász oldalvonalán lévő pikkelyek száma minimum 32 – innen könnyen meg tudjuk különböztetni őket.
Szintén óriási eltérés a két hal között, hogy míg a széles kárász a hatályos szabályok szerint a nem fogható fajok közé tartozik, addig az ezüstkárász inváziósnak számít, és nem szabad visszaengedni.
Korábban is foglalkoztunk már ezzel a témával. Az a cikkünk ITT érhető el.
Örök rejtély marad a hévízi aranyhal „személyisége”. Tudd meg, hogy miért IDE KLIKKELVE!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: MHTT)