Egy 7,456 milliárd forintos projekt keretében komplex vízügyi beavatkozásokat hajtanak végre több igazgatóság illetékességi területén. A munkálatok során a többi között sor kerül a Tisza-tó kotrására is.
A legfrissebb tájékoztatások alapján idén augusztusban megindulhat a Tisza-tó védelmi rendszerének rekonstrukciója – adta hírül a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. a kivitelező közleményére hivatkozva.
A fővállalkozó a Kötiviép’B Kft, amely augusztusától a tárgyi projekt (KEHOP-1.4.0-15-2021-00030) kereteiben belül meg kívánja kezdeni a kivitelezési munkákat a Kis-Tisza hidromechanizációs kotrási feladataival, valamint a hullámverés elleni kőmű helyreállítását és pótlását a sarudi szakaszon, a Tisza folyó jp. 142+600-147+000 tkm szelvények közötti munkaterületen – áll a tájékoztatásban.
A projekt egyéb feladatait érintő további információkat a tényleges munkakezdéseket megelőzően minimum öt munkanapon belül ad a kivitelező.
A projekt általános célja a VTT program tapasztalatainak hasznosításával a Tisza-völgy árvízbiztonságának javítása. Az egyes projektelemek, közvetett vagy közvetlen módon, a Tisza-folyó biztonságos árvízi levezetését szolgálják, ezzel biztosítva a kitűzött cél elérését – ez már az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) honlapjára felkerült dokumentumból derül ki.
„Egy árhullám esetén az árvíz nem áll meg az egyes vízügyi igazgatóság határainál, hanem az időben folyamatosan halad, ezért is nem elég egy helyen egy időben védekezni, hanem annak a levonulási út mentén és folyamatosnak kell lennie. Ennek okán a beavatkozások nem egy helyre összpontosulnak, hanem olyan területekre, melyeknél az árvízi fejlesztések elengedhetetlenek a Tisza-folyó biztonságos árvízi levezetésének biztosításához, illetve ebből következően a Tisza-völgy árvízbiztonságának javításához” – közölte az OVF.
A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) területén megvalósuló martfűi töltésáthelyezés, illetve a Tisza-tó védelmi rendszerének rekonstrukciójának keretein belül megvalósuló kotrások és műtárgy rekonstrukciók, továbbá az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (Émvizig) területén megvalósuló Bársonyos-csatorna beeresztő műtárgy átépítése és Vizsoly, Malom-árok csőzsilip rekonstrukciója mind a vízkormányzást segítik elő, azt, hogy a víz jó időben legyen, a jó helyen.
Ezzel szemben a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) területén megvalósuló töltés útstabilizálás, illetve a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (Tivizig) területén a töltéskorona burkolatának helyreállítása, a védekezési hely gyors és biztonságos megközelítést teszi lehetővé, ezáltal a biztosítva az árvíz biztonságos levezetését.
A projektre 7,456 milliárd forint áll rendelkezésre.
Ötven év után cserélték le a Tisza-tavon szolgálatot teljesítő úszókotrót. Nézd meg az új szerkezetet IDE KLIKKELVE!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)