Nem jár minden horgász halhatározóval a zsebében, így bizony megesik, hogy egy-egy kifogott példány a pecáson is kifog – már, ami a fajmeghatározást illeti. Különösen kihívást jelent hibrid halaknak a beazonosítása.
A Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” elnevezésű rovatában is egy olyan halról jelent meg most fotó, amely egyszerre tartozik két fajhoz. Ebben az esetben azonban a horgász azonban jó helyen kapisgált.
„Abban szinte biztos vagyok, hogy a képen látható hal, melyet augusztus 23-án fogtam a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusának kistavából, dévér-bodorka hibrid” – írta Cs. H. I. az MHTT-nak.
A horgász viszont azt már nem tudta eldönteni, hogy melyik faj az apa és melyik az anya. Ezzel kapcsolatban furdalta az oldalát a kíváncsiság, ezért ragadott klaviatúrát.
Az MHTT szerint az oldalvonal pikkelyszáma (50 vagy 51) közelebb esik a dévéréhez, mint a bodorka 48-as maximumához (vagy egyezik vele, mert a dévérnél a minimum 51).
Az oldalvonal fölötti (9) és alatti (4) pikkelysorok száma azonban a bodorkáéval egyezik, és az anális úszó sugárszáma (16) is sokkal közelebb van a bodorka 13-as maximumához, mint a dévér 23-as minimumához. A testhosszhoz képest kis testmagasság ugyancsak a bodorkára jellemző.
„Utóbbi jellegzetességek alapján úgy tűnik, hogy a hal bodorkadévér (Rutilus rutilus x Abramis brama), tehát az anyja volt bodorka, az apja pedig dévér” – fogalmazott az MHTT.
Hozzátették, hogy a biztos döntéshez azonban genetikai vizsgálatra lenne szükség.
A horgászat egyik aranyszabályára pedig már mi hívjuk fel a figyelmet: ha nem ismerjük fel a kifogott halat, akkor mindenképpen engedjük vissza!
Azzal kapcsolatban, hogy mi a teendő, ha hibridet fogunk, a Pecaverzum a jogalkotó Agrárminisztériumhoz fordul. Azt szeretnénk megtudni – a többi között –, hogy egy horgász hová írja be a fogási naplójában az összeívásból származó egyedet.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)