2025. július 27. vasárnap | Liliána, Olga
Aktuális

Belebetegedett a süllő a horgász szákolásába a Nagykunságin

Belebetegedett a süllő a horgász szákolásába a Nagykunságin

„Milyen betegsége lehet ennek a szegény süllőnek?” – kérdezte Ny. K. a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? rovatában.

„A Nagykunsági-főcsatornából fogott süllőn vízi penészgomba (Saprolegnia, Achlyla, Leptolegni sp.) felrakódást lehet látni” – írták a szakértők. 

Hozzátették: ez az elváltozás valamely korábbi mechanikai hámsérülést követően (például egy horgász szákolását és a hal elszökését) alakulhatott ki a telelés során.

De hogy hogyan kerül egy ilyen betegség a halra? 

A vízi penészgombák szabad szemmel is látható fonalakat növesztenek a halak bőrén, amelyek rátelepszenek a hal testfelszínére vagy akár az ikrákra is. A telepképződés igen gyors, és sajnos az egész haltestet is beboríthatja. 

A hal természetes védelmi vonala, a testet borító nyálka segíthet gátolni a penész felbukkanását, ám ha ez megsérül, a gomba könnyen megindulhat.

Sajnos a halpenész nemcsak esztétikai problémát okoz, hanem okozója lehet egy súlyos, járványossá váló halkórképnek, különösen ha a halak ellenálló képessége csökken például hideg, rossz minőségű víz vagy túlzsúfoltság mellett. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Mohosz)