Fokozottan óvnunk kell a vizet, és megfelelően kell gazdálkodnunk vele – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a március 22-ei víz világnapja alkalmából.
A globális klímaváltozás, a felmelegedés hatására a 21. század végére a Kárpát-medencében az átlaghőmérséklet akár 3,5 Celsius-fokkal is emelkedhet. A nyári hónapok még intenzívebb felmelegedése, valamint a csapadékos és a csapadék nélküli időszakok szélsőséges váltakozása várható – írja a vg.hu.
A NAK szerint az utóbbi tíz évben az azt megelőző harminc esztendőhöz képest hazánk folyóinak vízhozamai csökkenő tendenciát mutatnak: a Tisza esetében harminc, a Duna esetében mintegy tíz százalékos a visszaesés.
A felszíni vízhiány pedig a felszín alatti víztartalékainkat emészti fel; elsődleges gazdasági és társadalmi érdek ezen folyamatok káros hatásainak mérséklése.
A hőmérséklet globális emelkedése kihívások elé állítja a mezőgazdasági vízhasználatot is. Az egyre gyakoribb aszályok és áradások alkalmazkodó, komplex, valamint a helyi sajátosságokat is figyelembe vevő vízgazdálkodást indokolnak, amiben mind az államnak, mind az egyes termelőknek megvan a feladata.
Ez egyebek közt magában foglalja a hatékonyság optimalizálását, a veszteségek csökkentését, a vízfelhasználás prioritásainak meghatározását, a megfelelő vízgazdálkodási rendszerek kialakítását és üzemeltetését.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Wikipedia)