A természet egyre gyakrabban vicceli meg a pecásokat. Vakarják a fejüket azok a rablózók, akik olyan halat fognak, amelyet hibrid volta miatt nem könnyű felismerni.
De mivel egyre több ilyen halról láthatunk fényképet és leírást akár itt, a Pecaverzumon, a horgászok is kezdik megjegyezni, hogyan is lehet felismerni ezeket a különlegességeket.
Így járt B. K., aki augusztus 19-én este 7 órakor fogott a budapesti Ördög-árok dunai befolyójánál egy érdekes megjelenésű ragadozót.
„Elsőre jászkeszegnek gondoltuk, de a száj állása kicsit másnak tűnik, a balinéra emlékeztet, ezért jászkeszeg és balin hibridjére tippelünk” – írta a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? rovatának írt levelében a horgász, aki remekül felismerte a zsákmányt.
Az MHTT válaszában kiemelte, a hal oldalvonalán 63 pikkely számolható, ami köztes érték. A jászkeszegnek ugyanis kevesebb, a balinnak pedig ennél több pikkelye van.
„A balinra jellemző nagyméretű száj is megfigyelhető, szöglete eléri a szem vonalát, a hát viszonylag alacsony, ami szintén a balinra jellemző bélyeg. A jászkeszegre utal viszont, hogy az alsó állkapocs nem ér túl a felsőn, és hegyéről hiányzik a balinra jellemző kampós végződés” – fogalmazott reakciójában az MHTT, hozzátéve, hogy a farokalatti úszó a balin esetében homorúbb, mélyebben bemetszett lenne, mint ami a képen látható példány esetében megfigyelhető.
„Mindezek alapján úgy gondoljuk hogy a tipp helyes volt, a képen látható hal egy ikrás balin és egy tejes jászkeszeg hibridje, vagyis balin-jászkeszeg (Leuciscus aspius x Leuciscus idus)” – tették egyértelművé a halmeghatározást a szakértők.
Fontos kérdés, hogy mit tegyen a horgász, ha hibrid halat fog?
„Halgazdálkodási szempontból nem lehet cél a hibrid egyedek védelme, hiszen e halak jelenléte az érintett fajok populációjának hosszútávú fennmaradását negatívan befolyásolják (táplálkozási és ívási konkurencia)” – közölte tavaly decemberben a Pecaverzummal a jogalkotó Agrárminisztériumhoz.
Akkori írásunkból szintén kiderül, hogy mitévő legyen a horgász, ha hibrid halat fog, azt hová írja be a fogási naplójában. Illetve, arra a kérdésre is választ kaptunk, hogy mi történik, ha a parton a halőr és a horgász más álláspontra helyezkedik a kifogott hal faját illetően. (A teljes cikket ITT olvashatod el!)
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)