A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége értetlenül áll a gersekaráti önkormányzat szeptember 16-i döntése előtt, amely szerint elutasították az ajánlatukat a Gersekaráti Sárvíz-tó halgazdálkodási jogának meghosszabbítására. Az önkormányzat ugyanis úgy határozott, saját kezébe veszi a tó üzemeltetését.
A Gersekaráti Sárvíz-tó halgazdálkodási joga – a korábbi rendezetlen bérleti jogviszonyt követően – 2009. január elseje óta a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége kezelésében van. A 15 évvel ezelőtti gondozatlan vízparti környezetből és a törpeharcsával teli horgászvízből napjainkra – az elmúlt évek közös munkájának és a Vas Vármegyei Önkormányzat, valamint a Területfejlesztési Operatív Program támogatásának köszönhetően – a horgásztó és a tó horgászati szakaszának környezete kiváló állapotba került – kezdte közleményét a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége.
Mint írták, a betelepített nagytestű pontyoknak és a folyamatos egyéb halasításoknak köszönhetően a vízterület megfizethető és kiszámítható horgászati élményt nyújt.
A víztározó Gersekarát Község Önkormányzatának tulajdonában van, és a halgazdálkodási jogot is az önkormányzat adja bérbe a szövetség részére, mely haszonbérleti jogviszony 2025. január 31-én lejár.
Közel egy éve már folyamatos egyeztetések zajlottak a tó halgazdálkodási jogának meghosszabbításáról, mely tárgyalások a nyár végéig eredményesnek tűntek.
A szövetség augusztus végén megtette az önkormányzati elvárások szerinti ajánlatát a következő 10 évre történő hasznosításra vonatkozóan. Szakmai alkalmasságuk alátámasztásaként ajánlatuk mellé csatolták a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) és a Vas Vármegyei Önkormányzat elnökének támogatói nyilatkozatát.
A szövetség tájékoztatása szerint a polgármester folyamatos pozitív visszajelzései alapján már készítés alatt állt a következő időszak haszonbérleti szerződésének tervezete, hogy az ajánlat elfogadása után mielőbb meg lehessen kötni a szerződést.
„Teljes megdöbbenésünkre szeptember 16-án, minden korábbi ígéret ellenére az Önkormányzat döntést hozó szerve úgy határozott, hogy elutasítja a Szövetség ajánlatát és saját kezébe veszi a tó halgazdálkodási hasznosítását is. Érzelmek és indulatok nélkül nehéz fogalmazni, hogy közel egy évnyi hitegetést követően, példátlan módon viselkedik egy települési önkormányzat a vármegye legnagyobb civil szervezetével és annak közel 12.000 fős horgászközösségével Jól mutatja, hogy az elmúlt 15 éves tevékenységünkkel nagy bajok, problémák nem lehettek, ha most azon értékes halállományra és horgászati infrastruktúrára alapozva szeretné folytatni Gersekarát Önkormányzata a horgásztatást” – fogalmaztak a tájékoztatásban.
Az önkormányzat elutasító levélben kártalanítási lehetőséget jelelölt meg, amelyre a szövetség igényt tart. A vízparti beruházásokra vonatkozóan dolgoznak a pontos kártérítési összeg meghatározásán szakértők bevonásával.
„Nekünk nem a 40-50 millió forint kártérítés jelenti a megoldást, hanem az, ha vármegyei horgászközösségünknek megőrizhetjük a Sárvíz-tó horgászati lehetőségeit, amiért becsülettel megdolgoztunk és mindenki számára hozzáférhetően biztosítottuk a jóléti funkciókat” – hangsúlyozták.
A közleményben megemlítették, hogy 2022-ben pályázni szeretettek volna 30 millió forint jóléti fejlesztésre, új horgászhelyek kialakítására, az illemhelyek megújítására, de az önkormányzat már akkor sem működött együtt.
A mostani elutasító döntés azt is eredményezi, hogy a jövő évtől az egységes és megfizethető megyei horgászjegyrendszer részeként már nem lesz látogatható a Sárvíz-tó, és a horgászoknak külön területi jegyet kell váltani a vízterületre.
„A döntés következményeként a horgászközösségért, valamint a tó halállományáért végzett 15 éves munkánk és annak eredményei kerülnek semmibe vételre” – jelentették ki.
A szövetség úgy látja, az önkormányzat elutasító döntése figyelmen kívül hagyja az előzőekben leírt szervezetek támogató ajánlását és a szövetség szakértelmét, valamint az ajánlatban rögzített jelentős éves bérleti díjat, a horgászati szakasz teljes körű fűnyírását, karbantartását, hulladékgyűjtését, vizes blokk működtetését, a gersekaráti lakosoknak biztosítani tervezett éves területi jegy kedvezményt, az önkormányzati rendezvényeken a horgászati programok biztosítását, illetve a turisztikai fejlesztésekben történő partnerségi együttműködés lehetőségét.
A szövetség úgy tudja az önkormányzat idén alapított saját cégének, a Gersekaráti Sárvíz-tó Nonprofit Kft.-nek kívánja adni a strand üzemeltetés mellé a halgazdálkodási és horgászati üzemeltetést is.
Azt is kiemelték, hogy szerintük az önkormányzatnak és a tulajdonában lévő vállalkozásnak semmiféle halgazdálkodási tapasztalata nincs, és nem tagja egyetlen halgazdálkodással, horgászattal foglalkozó szakmai szervezetnek sem, így kifejezetten kérdéses a jövőbeni horgászati hasznosítás szakmaisága és a horgászok érdekeinek érvényesülése.
Tájékoztatásul közölték: országosan a 2411 halgazdálkodási vízterületből mindössze 64 van önkormányzati hasznosításban, ami 555 hektár halgazdálkodási vízterület és az országosan horgászható 157.670 hektár vízterületnek 0,4 százaléka.
Ha az önkormányzati döntés életben marad, a vasi horgászegyesületek vezetőinek, ezáltal a horgászoknak semmilyen beleszólásuk nem lesz a Sárvíz-tó halasítási tervébe és a horgászati szabályokba, valamint a területi jegyek árának alakulásába – hívták fel a figyelmet.
„Ez a döntés nemcsak gazdasági hátrányt jelent a horgászok számára, hanem számos kérdést vet fel a tó hosszú távú horgászati fenntarthatósága és halállományának védelme tekintetében. Szövetségünk továbbra is a horgászok érdekeit tartja szem előtt és elkötelezett a tó halgazdálkodási jogának megtartásában” – jegyezték meg.
Végezetül arra kérték az önkormányzatot, vizsgálja felül döntését, és a kártérítésre, valamint a horgásztó üzemeltetésére szánt pénzügyi forrásait fordítsa a Sárvíz-tó strandjának további megújítására vagy a településen élő lakosság által fontosnak tartott fejlesztésekre.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége)