2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Fokozottan védett hal jelent meg a Mura hazai vízgyűjtőjén

Fokozottan védett hal jelent meg a Mura hazai vízgyűjtőjén

Több alkalommal is fogtak halkutatók a Mura hazai vízgyűjtőjén a fokozottan védett fajból, amelynek eszmei értéke 100 ezer forint. Korábbról nem volt ismert a Vladykov-ingola (Eudontomyzon vladykovi) előfordulása erről a vízterületről.

A HUHR/1901/2.2.1//0117 azonosító számú EcoBridge Interreg projekt keretében vizsgálta a Mura és hazai vízgyűjtőjének halfaunáját Sallai Zoltán, Sallai Márton és Orcsik Tibor. A halkutatók publikációja a Halászat című folyóirat legfrissebb, 2022. évi 2. számban jelent meg, de az írás felkerült a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapjára is. 

A szakemberek elsőként 2021. április 16-án a Kerka mellékvízfolyásában, a Cupi-patakban Cupnál fogtak egy lárvastádiumban lévő Vladykov-ingolát (Eudontomyzon vladykovi). 

2021. június 13-án ismét sikerült fogniuk egy lárvát lentebb, a Berki-rétek mellett, mely előfordulást szintén egy lárvastádiumban lévő egyeddel október 20-án sikerült megerősíteni.

„Az adat azért értékes, mert más zalai Kerka-mellékvízből nem ismert a faj előfordulása” – írják a kutatók. 

A halászatot 2021. szeptember 27-én és 28-án a Murán folytatták, ahol Muraszemenye, Murarátka, Letenye és Tótszerdahely térségében szintén előkerültek a fajnak elsősorban subadult és adult egyedei. 

„Ezek alapján kijelenthetjük, hogy a faj végig jelen van a hazai folyószakaszon, ahonnan korábban nem volt ismert” – állapították meg. 

Megjegyezték azt is, hogy az ingolák mellett a hazai szakaszon végig fogtak botos kölöntéket, összesen 137 egyedet. 

A fogások dokumentálásban a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság két munkatársa, Lelkes András és Právics Márk nyújtott segítséget.

A Kárpát-medencében három ingolafaj (Petromyzontidae) előfordulásáról tudunk. A dunai ingola (Eudontomyzon mariae) a Duna, míg a Vladykov-ingola (Eudontomyzon vladykovi) a Duna és a Dráva vízrendszerében fordul elő, szemben a tiszai ingolával (Eudontomyzon danfordi), mely a Tisza vízrendszerének endemizmusa – olvasható a szarvasi Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Halászati Kutatóintézet honlapján.

Mindhárom faj fokozottan védettnek számít Magyarországon, a tiszai ingola eszmei értéke 250 ezer forint, míg a dunai és a Vladykov-ingoláé 100 ezer forint.  

Vladykov-ingola nem szerepel a 2004-es kiadású A Magyarország halfaunája (Harka Ákos és Sallai Zoltán) című kiadványban. A Pecaverzum Sallai Zoltántól megtudta, 2007-et követően jelent meg Szlovéniában több olyan írás arról, hogy a Dráva vízgyűjtőjén egyáltalán nem található meg dunai ingola, helyette a Vladykov-ingola van jelen. „Egyes szakirodalmi adatok alapján ez a két faj vikarináns, ami azt jelenti, hogy együtt nem fordulnak elő” – nyilatkozta honlapunknak a halkutató. 

Új hallal bővült a Dráva hazai fajlistája. Tudd meg, melyik az IDE KATTINTVA!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: MHTT)