2024. október 16. szerda | Gál
Aktuális

Guppivadászatra szólították fel a magyar horgászokat

Guppivadászatra szólították fel a magyar horgászokat

A Magyar Haltani Társasághoz (MHTT) is eljutott a tiszai guppifogás híre, amire a nyár folyamán került sor. Ennek kapcsán a szervezet arra kéri a horgászokat, ha újabb vízterületen találkoznak az idegenhonos fajjal, akkor értesítsék őket.

Mint arról a Pecaverzumon beszámoltunk, augusztus 25-én Jéger Szabolcs keszegezés közben lett figyelmes a Tiszában úszkáló kishalakra és köztük egy első ránézésre is furcsa példányra, amelyen azonnal megakadt a szeme.

Kisvártatva meg is szákolta, és egy guppiként azonosította. A kifogott színes apróságot megmutattuk az MHTT elnökségi tagjának.

Sallai Zoltán megerősítette, hogy egy adult guppiról van szó. Szerinte arra kicsi az esély, hogy egy ilyen hal átteleljen a Tiszában, így annak van a legnagyobb valószínűsége, hogy valaki idén engedhette a folyóba. 

Jéger Szabolcs is értesítette az MHTT-t a hal feltűnéséről.

„Augusztus 25-én érdekes fogással lepett meg a Tisza a Szeged fölötti, tápéi szakaszon. A küszökből álló siserehad között egy kakukktojásra lettem figyelmes, és kíváncsiságom folytán megpróbáltam a merítőhálóval kiemelni. Én rögtön azt gondoltam, hogy egy guppi lesz. Az azonosításban kérném a segítségüket. Korábban hallottam, hogy Magyarországon néhány tóban már bukkantak fel guppik, valamint a Zala-folyó is rémlik, de a Tiszából még nem hallottam hírét” – írta levelében a Fishing & Hunting Channel szerkesztő-műsorvezetője.

„A képen látható hal valóban egy szivárványos guppi (Poecilia reticulata). Színezete hasonlít egyes hőforrások (pédául Miskoctapolca) környékén kialakult önfenntartó állományok vad színéhez, de nem valószínű, hogy befolyó meleg víz hiányában ez a faj képes áttelelni. A korábbi hírek főként egy másik elevenszülő fogaspontyféléről (Poeciliidae) a szúnyogirtó fogaspontyról (Gambusia holbrooki) szóltak. Ez a faj az enyhébb teleket hőforrás nélkül is átvészeli” – fogalmazott válaszában a társaság.  

Végezetül arra kérték a horgászokat, ha valaki újabb vízterületen találkozik hasonló példánnyal, fényképezze le a halat, és a lelőhelyi adatokkal együtt küldje el a fotót [email protected] e-mail címre.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Jéger Szabolcs FB-oldala)