2024. május 2. csütörtök | Zsigmond
Aktuális

Halakat veszélyeztet a védett lápterületen elburjánzott békalencse

Halakat veszélyeztet a védett lápterületen elburjánzott békalencse

Elburjánzott a békalencse a Tunyogmatolcsi Holt-Szamoson, aminek következtében alacsonyabb oxigéntartalom alakult ki. A vízi növényzet már a jelölő szivárványos ökle állományát is veszélyezteti. A gyérítési munkálatokhoz engedélyt kellett kérni, amit szigorú szabályokat fogalmaztak meg.

Az öt települést érintő, 22 kilométer hosszú Tunyogmatolcsi Holt-Szamos védett lápterületként is számon tartott víz, ezért bármiféle komolyabb beavatkozáshoz engedélyek szükségesek.

A Szamosi Élménytér Nonprofit Kft. tájékoztatása szerint most is kérvényt kellett benyújtaniuk annak érdekében, hogy egy nagyon fontos munkát el tudjanak végezni, és megakadályozzák a halak pusztulását.

„A Tunyogmatolcsi Holt-Szamos különleges természetmegőrzési terület fenntartási terve is tartalmazza, hogy a nyár végi, kora őszi időszakokban előforduló vízvirágzás következtében szélsőségessé válik a víztest oxigénháztartása, és a hajnali időszakban az alacsony oxigéntartalom következtében halpusztulás következhet be, mely érintheti a jelölő szivárványos ökle (Rhodeus sericeus) állományát is. Ezért a vízi növényzet gyérítése természetvédelmi szempontból is elfogadható” – olvasható a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) levelében, amelyet a Szamosi Élménytér Nonprofit Kft. tett közzé Facebook-oldalán. 

A HNPI az engedélyhez szigorú szabályokat is mellékelt. A növényfajt kizárólag a már meglévő horgászállások előtt lehet kiszedni csónakból, csak a szükséges mértékben. A tervezett tevékenységek – amelyeket megkezdésük előtt öt nappal jelenteni kell a területileg illetékes természetvédelmi őrnek – semmilyen káros hatással nem lehetnek a környező Natura 2000-es területekre és azok élővilágára. 

Az előírás alapján a meder két végében érintetlenül kell hagyni a hínárnövényzetet. A munkát csak vegetációs és fészkelési időszakon kívül, szeptember 1. és március 15. között lehet végezni. Az eltávolított növények megfelelő elhelyezéséről is gondoskodni kell, azokat a területen elégetni szigorúan tilos. 

A tevékenységek kivitelezése során védett élőlények egyedének, illetve állományának veszélyeztetése esetén a munkálatokat le kell állítani, és haladéktalanul értesíteni kell az illetékes természetvédelmi őrt, aki a további intézkedéseket elrendeli.  

Javulhat a Tisza-tó vízminősége egy új berendezésnek köszönhetően. Tudj meg többet IDE KATTINTVA!

Nagy természetvédelmi jelentőségű védett halállományt fedeztek fel. Részletekért KLIKKELJ IDE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Szamosi Élménytér FB-oldala)